VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školky rozhodují o přijetí, naděje žije

Zlínsko – Zápisy do mateřských škol jsou již u konce, na výsledky si však rodiče musejí počkat. Některé z nich obava, že se jim nepodaří potomka do školky v místě bydliště umístit, znepokojuje o to víc, mají-li možnost nastoupit po rodičovské dovolené do práce. Podobný osud potkal i pár z Otrokovic.

4.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

Otec se proto už v dubnu vydal na tamní zastupitelstvo. Chtěl zjistit, jaké mají do budoucna mladé rodiny vyhlídky.

Od zápisu má mateřská škola ze zákona 30 dní na zpracování přijatých dat. V mnoha školkách zatím ještě vyhodnocují, které děti přijmou. Děje se tak prostřednictvím stanovených kritérií, která jsou v kompetenci jednotlivých ředitelů mateřských škol. Nejinak tomu je i v šesti otrokovických školkách, kde je ředitelkou Magda Zycháčková.

„Podle předběžných výsledků počet přihlášek zatím převyšuje počet volných míst, jež se uvolní od 1. září tohoto roku po dětech, které nastoupí do první třídy,“ nastínila předběžně Zycháčková.

Vedení města se mladým rodinám snaží vyjít vstříc. „Město Otrokovice se v posledních měsících intenzivně zaměřilo na zájem rodičů o příjem dětí do Mateřské školy Otrokovice. V rámci těchto kroků se uskutečnilo také dotazníkové šetření, které bude spolu s výsledky zápisu dále sloužit pro rozhodování o otevření nové třídy mateřské školy,“ doplnila mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.

Podle ní bude mít vedení města tyto výsledky k dispozici na konci týdne. Tamní starosta Jaroslav Budek se k celé věci vyjádřil pozitivně. „Snažíme se podporovat mladé rodiny a vycházet jim vstříc. Proto se i k otevření nové třídy mateřské školy stavíme kladně. Tento krok však nelze učinit bez podrobnějšího rozboru celé věci,“ dodal.

V Mateřské škole Zlín Louky-Prštné (MŠ Zlín) zatím údaje ze zápisu také zpracovávají. „Počty dětí se každým dnem mění. Rodiče totiž například zavolají, že jejich dítě nastoupí do jiné školky. Někdy dochází i ke změně rodinné situace, kdy se stěhují do jiného města,“ přiblížila ředitelka MŠ Zlín Ivana Vymětalová. I zde však mají stanovena kritéria pro přijetí.

Stěžejní kritéria z nich upřesnila ředitelka Vymětalová. „V prvé řadě jsou přijati všichni předškoláci bez jakéhokoli posuzování. Mají na přijetí totiž nárok,“ vysvětlila ředitelka z MŠ Zlín, podle které mezi další kritéria patří například věk s prioritou od nejstarších dětí po nejmladší. V případě, že by nedošlo k naplnění kapacity, je možné přijmout i děti, které nedosáhly věku tří let.

Během zápisu na školní rok 2011–2012 přijala mateřská škola v Prštném 48 žádostí a mateřská škola v Loukách 84 žádostí. „Celkem se jedná o 132 žádostí,“ potvrdila Vymětalová s tím, že v Prštném bude uspokojeno 13 žádostí a v Loukách 71. „Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí obdrží žadatelé do 30 dnů od zápisu,“ uzavřela.

Mateřská škola Beruška v Halenkovicích má kapacitu 64 míst. „K zápisu přišlo 31 dětí, přijmout můžeme 21 z nich,“ doplnila ředitelka školky Marie Mihalová. Také zde přijímají prioritně předškoláky, i kdyby nebydleli přímo v Halenkovicích. „K zápisu však přišli pouze místní předškoláci,“ doplnila Mihalová.

Stejně jako v MŠ Zlín i tam je dalším kritériem věk s prioritou od nejstarších dětí. Mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák upozornil, že na rozhodnutí školky je možné zareagovat. „Zákonný zástupce může podat písemné odvolání proti rozhodnutí ředitele mateřské školy ke Krajskému úřadu Zlínského kraje prostřednictvím ředitele příslušné školy,“ uzavřel.

Autor: Lenka Bořutová

4.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení