Začátkem tohoto týdne měli volno v pěti z pětadvaceti mateřských škol, jedná se o zařízení na ulicích Prostřední, Lázeňská, Štefánikova, Podřevnická a na Kudlově. „Situace se ale každým dnem mění,“ informoval vedoucí správy a metodiky školských zařízení odboru školství zlínského magistrátu Milan Smola.
Jaká bude situace na začátku školního roku a kolik se ještě uvolní míst, není jasné. „Jsou totiž maminky, které svoje děti přihlásí do tří školek zároveň a pak si vyberou jenom jednu z nich,“ řekl Smola. Zároveň si některé předškolní zařízení nechávají záměrně volná místa.

Mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková dodala, že celková kapacita mateřinek ve Zlíně je 2 240 míst. „Ve školním roce 2006/2007 otevřelo město tři nové třídy, pro rok 2007/2008 se chystá otevřít další,“ uvedla Masaříková. Podle zákona jsou do školek přednostně přijímány děti, které nastoupí za rok do první třídy.

Kde bude v září volno, lze zjistit na internetových stránkách www.zkola.cz. „Jelikož se situace neustále mění, doporučuji internet pravidelně sledovat,“ podotkla ředitelka MŠ Kudlov Jarmila Řezníčková.

Plno má již Mateřská škola Na Vyhlídce. „Zájem je větší, než jsme schopni uspokojit. Rodiče upřednostňují mateřinky, které leží kousek od zastávky MHD nebo jejich pracoviště,“ uvedla ředitelka Bohuslava Řehůřková.

Pracující maminky, které nemají zajištěno hlídaní a nejsou ochotny umístit své dítě do školky v okrajové části města, se tak mohou potýkat se značnými problémy.

„Nevím, jak bych řešila situaci, kdyby mého pětiletého syna mateřinka nepřijala. Naštěstí máme školku zajištěnou,“ svěřila se Monika Hutěčková ze Zlína.
Dítě Hany Zapletalové ze Zlína zatím do školky nechodí, ale v případě plné kapacity blízké školky by maminka raději zůstala doma. „Finance by musel obstarat manžel,“ přiznala Zapletalová.