„U prvních ročníků základních škol se začíná projevovat zvýšená porodnost posledních let. Totéž je patrné u škol mateřských, a nárůst počtu prvňáčků se tedy dá očekávat i v nejbližších letech,“ uvedl krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Josef Slovák.

Do mateřských škol v kraji bylo letos přijato téměř 18 tisíc dětí, což je zhruba o tisíc více než v minulém školním roce. Základní školy bude navštěvovat necelých 48 tisíc žáků.

Naopak nižší je oproti loňsku počet studentů v prvních ročnících středních škol. V započatém školním roce na středních školách v kraji studuje okolo 31 tisíc žáků.

První zasednutí do školní lavice prožilo dnes ráno například jednačtyřicet prvňáčků v základní škole ve Fryštáku. Za doprovodu svých rodičů, prarodičů a sourozenců vyslechly děti českou národní hymnu a na školním dvoře převzaly kytičku od žáků devátých ročníků.

„Tento způsob uvítání prvňáčků na půdě naší školy je dlouholetou tradicí,“ vysvětlil ředitel fryštácké základní školy Libor Sovadina. Kytičky si podle jeho slov zajišťují deváťáci sami. „Na konci školního roku se situace obrátí, a naši nejmladší žáci se na oplátku rozloučí s odcházejícími studenty,“ dodal ředitel.

Na tvářích prvňáčků byla patrná nervozita, ale u všech převládala obrovská zvědavost. „Budu se učit psát a číst, protože číst ještě vůbec neumím,“ prozradil jeden z šestiletých školáků Zdeněk Světlík z 1. A. Jeho dvě starší sestry už školu navštěvují, mladší sestřičku tato povinnost teprve čeká.

Také tři otrokovické základní školy dnes přivítaly sto sedmdesát prvňáčků. Všechny nové žáky osobně přivítali představitelé měs­ta. „Přeji vám v lavicích hodně štěstí a radosti, paní učitelce odhodlání i chuť do práce a rodičům pak trpělivost a toleranci,“ pronesla při zahájení školního roku v ZŠ Mánesova starostka Radoslava Matuszková.

Město navíc dětem věnovalo několik drobných dárečků v podobě trojhranných pastelek, gumy, skicáku, reflexní samonavíjecí pásky a pexesa zobrazující místa a budovy v Otrokovicích.

Za přítomnosti hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka zahájili nový školní rok na základní škole s rozšířenou výukou hudební výchovy ve Zlíně – Malenovicích. „Chtěl bych symbolicky přivítat v novém školním roce všechny žáky a studenty, navštěvující školy na území Zlínského kraje a popřát jim, aby jim práce ve škole přinášela hlavně radost, kterou pak budou předávat dál i svým rodičům, prarodičům a sourozencům,“ pronesl hejtman ve vestibulu školy po odeznění státní hymny.

Poté zavítal do čtyř tříd letošních prvňáčků, kde se jedna třída speciálně zaměřuje na výuku mimořádně nadaných dětí.