Paradoxně to je ovšem státní dotace, se kterou si musejí na celý rok vystačit základní školy. Není proto divu, že šetří, kde se dá. Vlivem toho rodiče čelí u svých dětí absenci výuky plavání, učí se s nimi 
z ohmataných učebnic, v krajním případě je musí vzít sami na výlet do vzdálenějších koutů Česka, protože školy šetří už i na výletech.

„Z částky dvě stě tisíc korun musím platit zákonné pojištění zaměstnanců, další vzdělávání kantorů, plavecký výcvik žáků, ze zákona povinné vybavení prvňáčků, preventivní prohlídky zaměstnanců nebo i náhradu nemocenské za první tři dny marodění. Ve stejném balíku jsou také učební pomůcky," shrnula výdaje hrazené z dvousettisícové sumy ředitelka otrokovické Základní školy Trávníky Jana Večeřová.

V případě výletů, byť na ně školy vesměs berou peníze ze svých fondů a přispívají na ně rodiče, se snaží rovněž držet na co nejmenších výdajích.

„Volíme raději bližší lokality než ty vzdálenější. Jezdíme na Rusavu, Bunč, Brdo či Svatý Hostýn. O výletu ale především rozhodují rodiče. Ti totiž nesou v tomto případě hlavní váhu v rozpočtu a platí svým dětem pobyt," říká ředitel tlumačovské základní školy Robert Podlas.

V minulosti do Čech, teď už jen po Moravě, plánují zpravidla pouze jednodenní výlety zase v luhačovické základní škole.

„Náklady na dopravu se zvyšují. Na druhou stranu ale zase máme výhodu v tom, že jsme v přírodě, a tudíž školu 
v přírodě nemusíme pořádat. Stejně tak máme na dosah lyžařské vleky, takže i na těchto výcvicích ušetříme," podotýká tamní ředitel Roman Lebloch.

Nad stále hubenějšími státními dotacemi začínají skřípat zuby také v Základní škole Nedašova Lhota.

„Což o to, výlety jsou financovány převážně z peněz rodičů či klubu. My už ale nemáme peníze na ostatní záležitosti, jako je obnova učebních pomůcek či vzdělávání pracovníků," zlobí se ředitel školy Milan Mužík.

Také rodičům už pomaličku začíná docházet trpělivost kvůli výdajům, které na ně školy přenášejí.

„Mám dcerku ve druhé třídě a platíme téměř všechno. Hned na začátku roku asi pět set korun na některé učebnice, sešity, výlety a podobné akce a navíc sto korun do nadačního fondu právě pro financování potřeb školy. Ta nám navíc poslala k podpisu vyjádření, že nemůže hradit povinný plavecký výcvik, proto po nás chtěla potvrdit, zda ho jako rodiče uhradíme. Dělá to nějakých 1400 korun," okomentovala situaci ve školství Adéla Fialová ze Zlína. Naděje na zlepšení se ale školy či rodiče zřejmě v nejbližší době nedočkají. Po vzoru v jiných resortech totiž úředníci škrtají právě i ve školství.