V případě přijetí musí potvrdit svůj zájem o studium tím, že na školu do pěti dnů od doručení rozhodnutí donesou takzvaný zápisový lístek. Formulář ale mohou, když je například přijme jiná škola po odvolání, vzít a zanést tam. Tím pádem nebudou instituce předem vědět, zda od nich odejde vybraný uchazeč a budou muset hledat nového.

„Způsob je hrůzostrašný a neštastný. Některé přihlášené děti mají samé jedničky a zabírají místo u nás, i když víme, že půjdou jinam. Rodiče dalších žáků tak mají už teď obavy. Hodně přijatých si své lístky přijde vzít, třeba až když se dostanou na odvolání,“ vytýká systému například ředitel Střední průmyslové školy Zlín Jaroslav Lednický.

Další místa se po odchodu části uchazečů opět uvolní a to se podle něj může posunovat několikrát. „Snad pak budou muset ředitelé vypisovat další a další kola přijímaček. A až v září bude jasné, které děti kde budou nakonec studovat,“ poznamenal. Jen na tuto školu chtějí přijmout tři sta žáků. Hlásí se jich asi osm set padesát. „Za celou svou více než třicetiletou praxi jsem tak chaotický způsob přijímacích zkoušek nezažil,“ dodal Lednický.

Systém se zdá nepřehledný pro školy i pro rodiče také Dagmar Pavlacké, která je zástupkyní ředitele Střední průmyslové školy Otrokovice. „Je to velký problém, protože nebudeme do poslední chvíle vědět, kolik žáků nastoupí hlavně u oborů, které se hodně učí. Třeba na technické lyceum se žáci hlásí určitě i do Zlína a když pak budou přijati, řada z nich se třeba kvůli bydlišti rozhodne jít tam,“ uvedla.

Na Střední odborné škole v Luhačovicích už dokonce zaznamenali stažení zápisového lístku. „V jedné třídě už máme přijaty žáky uměleckého oboru, kam se skládaly zkoušky už dříve. Z přijatých už si své rozhodnutí jeden student rozmyslel,“ sdělil ředitel Karel Milička. A další potíže s lístky a odhlašováním žáků po prvním kole u zbytků oborů ještě očekává. „Tak špatný způsob zkoušek nepamatuji, co jsem ve školství,“ podotkl.

Výhrady mají i rodiče. „Bude v tom zmatek,“ míní například František Gajdošík z Hrobic na Slušovicku, jehož syn Michal se letos hlásí na střední školu. Vidí ale i pozitiva. „Pro děti je výhodnější, že mohou zkusit tři školy v prvním kole. Syn se tak mohl hlásit na stavební obor průmyslové školy, na polytechnické lyceum a gastronomickou školu,“ přemítal.

Spokojený není ani vedoucí odboru Školství, mládeže a sportu krajského úřadu Stanislav Minařík. „Systém by měl být legislativně změněn,“ míní.

Problém v nastaveném systému naopak nevidí ministerstvo školství. „Výběr uchazečů bude možná trvat o trochu déle a někteří žáci projdou více koly přijímacích řízení, ale žádné velké problémy nepředpokládáme. Skoro každý z nich se dostane na obor, o který měl zájem,“ podotkla pracovnice tiskového odboru ministerstva školství Helena Müllerová.