Zvířata zabavená na farmě v Břestku jsou podle veterinárního vyšetření zdravá. Po dokrmení půjdou na porážku

Třicet jatečních krav, deset prasat a osm ovcí převezli z Břestku do staroměstského Školního hospodářství jeho pracovníci před dvěma týdny. „Při provádění veterinární prohlídky jsme zjistili zhoršený stav zvířat, ta však nevykazovala známky žádného z onemocnění,“ informoval ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Přestože na Břestku žila v rozpadajících se chlévech, hladověla a brodila se ve vlastním trusu, byla zvířata ošetřována. „Jestli pravidelně, to nevím. Každopádně například vloni v dubnu dostala očkování proti katarální horečce,“ dodal Mahdalík. Pokud tedy bude v pořádku i veterinární kontrola po porážce, může jejich maso putovat z jatek do obchodů.

V úřady nařízené náhradní péči staroměstského statku teď zvířata čeká nabírání na váze. „Musíme je přikrmovat. Na přechodné období jsme změnili výživu, abychom předešli jejich případným zažívacím potížím. Normálně přikrmujeme siláží a šrotem, jim ale dáváme jen šetrnější seno a trávu,“ seznámil s jídelníčkem hospodářských zvířat jednatel Školního hospodářství Pavel Němec.

Zemědělci museli také například odčervit ovce a zbavit je parazitů. „Jinak jsou ale zvířata zdravá. Na Břestku jim škodilo neadekvátní ustájení a nedostatek stravy. Dominantní jedinci si třeba ještě potravu někde urvali, ale slabší kusy skutečně strádaly,“ uvedl Němec, podle kterého nebyla zvířata pod odborným dohledem. „Paní Vávrová prostě doplatila na to, že hospodaření moc nerozuměla a dala na rádoby odborníky. Hodně lidí ji podvedlo a ona to odskákala,“ míní jednatel školního statku.

Uherskohradišťský městský úřad jako stanovený kompetentní orgán k jednání včera registroval již pět zájemců o odkoupení zvířat. „Další jednání s nimi se však uskuteční, až se nám podaří získat stanovisko paní Vávrové. S tou se naši pracovníci pokusí zkontaktovat v nejbližších dnech a zjistí, jak se majitelka k celé záležitosti staví,“ uzavřel tajemník hradišťské radnice Josef Botek.