Spor se točí kolem akcií energetických společností. Jde o mnohamilionové částky

O co jde? Rokytnice, která se od Slavičína osamostatnila v roce 2000, se cítila být poškozená při dělení majetku. V čele s tehdejší starostkou Janou Juřenčákovou proto chtěla zahájit soudní spor o akcie energetických společností v hodnotě 5 628 867 korun.

Postoj následného vedení obce už nebyl tak horlivý a zvažovalo se, zda žalobu stáhnout či ne. Nakonec se jí ujalo deset takzvaných postupníků. Ti spor vloni od obce koupili za úhradu dosavadních soudních poplatků s tím, že část případně vyhraných peněz poslouží na konkrétní obecní účely.Zatím ovšem čekají, jak dopadne obdobná kauza Slavičína a Bohuslavic nad Vláří. Ty zatím u žádné soudní instance se žalobou neuspěly.

„Podaly proto ústavní stížnost, která byla příslušným soudem zaevidována. Na základě stížnosti požádal náš právní zástupce Stanislav Polčák o přerušení řízení do doby rozhodnutí ústavního soudu v kauze Slavičín – Bohuslavice nad Vláří a soudkyně žádosti vyhověla,“ popsala bývalá starostka a jedna z postupnic rokytnického sporu Jana Juřenčáková.

O rokytnickém sporu se mělo na zlínském okresním soudu rozhodovat na jaře. Takto se ale čeká, jak dopadne spor bohuslavický.„Dne 12. dubna 2010 soud řízení v této věci (Rokytnice, pozn. red.) přerušil, a to až do doby rozhodnutí Ústravního soudu ČR ve věci ústavní stížnosti v jiné věci Okresního soudu ve Zlíně (Bohuslavice nad Vláří proti Městu Slavičín, pozn. red),“ uvedl mluvčí zlínského okresního soudu Dušan Beránek.Dodal, že jelikož jsou obě pře obdobné, je možné předpokládat obdobné rozhodnutí soudu i ve sporu postupníků Rokytnice a Slavičína.

Případné jiné rozhodnutí Ústavního soudu může podle něj samozřejmě ovlivnit rozhodování obecných soudů. Obce dosud vždy prohrály, a vítězství u ústavního soudu by bylo velkou výhrou jak pro Bohuslavice, tak i pro Rokytnické.Podle informací z Ústavního soudu zatím nebylo v případě stížnosti Bohuslavic nad Vláří ani nařízeno jednání.

Bohuslavický starosta Josef Slovák nechce výsledek předjímat. Každopádně prohrou by pro obec kauza neskončila.„Šli bychom třeba i do Štrasburku,“ uvedl Slovák.

O akcie se Slavičínem se soudila také Petrůvka. „Prohráli jsme u Vrchního soudu v Olomouci, dál jsme nepokračovali,“ konstatoval tamní starosta Josef Pučalík.Starosta Slavičína Jaroslav Končický je přesvědčen o tom, že město před lety postupovalo správně a rozhodně nespekulovalo.„Je to naprosto absurdní. Ministerstvo rozhodlo, že se finanční majetek nedělí, a do finančního majetku patří mimo jiné veškeré akcie,“ je přesvědčen o správnosti tehdejšího rozhodnutí slavičínské radnice.

Petrůvka se osamostatnila od Slavičína k 1. lednu 1999, Rokytnice k 1. lednu 2000 a Bohuslavice nad Vláří k 1. lednu 2001.

Policie stále vyšetřuje, zda se ve Slavičíně spekulovalo či ne

Po tom, zda se stal či nestal při dělení majetku mezi Slavičínem a v lednu roku 2000 osamostatněnou Rokytnicí trestný čin, pátrají od konce loňského roku krajští kriminalisté. Zjišťují, zda se při rozdělování Slavičína a osamostatněných obcí neděly spekulace s majetkem. Případ zatím neuzavřeli.

Vyšetřování policisté zahájili na základě trestního oznámení zastupitelky Rokytnice Věry Poláchové. „Město Slavičín prodalo koncem roku 1999 akcie JME a JMP, které byly v minulosti přidělovány principem na počet obyvatel a za ně obdrželo v prosinci roku 1999 40 840 200 korun. 29. prosince 1999 rada města Slavičín rozhodla, že 40 milionů z této částky převede na novoroční směnku,“ rekapitulovala Poláchová v oznámení.

Dodala, že už v září 1999 přitom město na ministerstvu vnitra uvedlo, že pohledávky, závazky a finanční majetek nejsou předmětem dělení, a odmítlo při majetkoprávním vypořádání těchto 40 milionů zahrnout do podstaty dělení. Převedení na takzvanou novoroční směnku tak mělo být spekulitivní záležitostí.

Na policii vypovídal také starosta Petrůvky Josef Pučalík a starosta Bohuslavic nad Vláří Josef Slovák či bývalá starostka Rokytnice, senátorka Jana Juřenčáková.„Byla jsem vyzvána k podání vysvětlení z pozice bývalé starostky obce Rokytnice. Jsem vázaná mlčenlivostí, proto vám nemohu poskytnout podrobnější informace – podepsala jsem na policii prohlášení,“ uvedla Juřenčáková.

To, že zatím kriminalisté analyzovali a vyslýchali všechny, kteří byli ve vedení měst v době rozdělení a před ním, byla kvůli stále trvajícímu vyšetřování jediná věc, kterou zatím mohla potvrdit krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.Kriminalisté byli už dříve i na slavičínské radnici ve čtvrtek se mají setkat se přímo starostou Slavičína Jaroslavem Končickým. Ten je naopak přesvědčen že město tehdy postupovalo v souladu s právním řádem.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.