VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavičín zvažuje žalobu na skládku, kterou způli vlastní

Slavičín – Skládka odpadů, která údajně zapáchá, trápí obyvatele Slavičína řadu let. Nedávné setkání místních se zástupci města, provozovatele skládky, krajského úřadu a České inspekce životního prostředí však žádné řešení nepřineslo.

14.5.2014 3
SDÍLEJ:

Skládky z dřívějších dob znamenají pro mnohá města nemalé náklady na jejich odstranění. Ilustrační foto.Foto: Deník/Libor Želinský

Město, které vlastní Skládku odpadů Slavičín, s. r. o. napůl s firmou Joga Luhačovice, s. r. o., ale hodlá přitvrdit: zvažuje podat na společnost, v níž má poloviční podíl, žalobu na její zrušení.

Výsledky inspekce a kraje hovoří jasně

Vedení města totiž opakovaně tvrdí, že se nemůže s jednatelem Joga Luhačovice Josefem Gabryšem domluvit. Ten naopak říká, že ze skládky a kompostárny není možné žádný zápach cítit, a to navzdory opačným výsledkům šetření České inspekce životního prostředí a Zlínského kraje. Hodlá o tom přesvědčit obyvatele ještě tento měsíc, kdy plánuje společnou schůzku s projektantem.

Na skládku odpadů a kompostárnu nadávají hlavně obyvatelé zahradní čtvrti ve Slavičíně. „Přes tři roky se o tom mluví, čeká na posudky, odvolává a stále se nic neděje," postěžoval si například na veřejném setkání obyvatel František Fojtík.

Občané i město poukazují kromě silného zápachu na vypouštění odpadní vody do volné přírody, která už znečistila místní potok Lukšínka. Také na několikanásobně překročenou velikost skládky a celkové nedodržování jejího provozního řádu.

To ostatně potvrzují i závěry České inspekce životního prostředí. „Máme prokázané, že skládka byla provozována v rozporu s provozním řádem," sdělil na jednání inspektor Vojtěch Hamerník. Jednatel soukromé firmy Josef Gabryš závěry inspekce odmítá a proti rozhodnutí se už jeho společnost odvolala.

Výhrady ke skládce má však i Krajský úřad Zlínského kraje, který vydává tzv. integrované povolení. „Skládka je provozována v rozporu s podmínkami," nechal se slyšet Ondřej Skoba z odboru životního prostředí a zemědělství.

Obdobné je to i s kompostárnou. „Mám za to, že provozní řád kompostárny byl porušen," vyjádřil se Lubomír Pelc, zástupce vedoucího oddělení ochrany ovzduší České inspekce životního prostředí.

Při kontrole totiž inspekce zjistila, že vstupy do výrobní haly nejsou souvisle uzavřeny a že vzduchotechnika, která má za úkol filtrovat vzduch, nebyla spuštěna.

Jednatel společnosti Josef Gabryš argumentuje tím, že vzduchotechnika v kompostárně je předimenzovaná,
a tudíž ji není nutné mít spuštěnu trvale. Přímou otázku Františka Fojtíka, zda je ochoten spustit vzduchotechniku trvale na měsíc na zkoušku, přešel mlčením.

Zápach podle něj není možné cítit. Na setkání projektanta a občanů chce své tvrzení dokázat. Přesný termín veřejného setkání však zatím není známý.

Místním občanům i radnici dochází trpělivost. Podání žaloby na zrušení skládky, o němž město uvažuje, už odsouhlasili i městští zastupitelé.

Kromě toho radnice také hledá možnosti, jak odstoupit od nájemní smlouvy v případě kompostárny. To je však podmíněno pravomocným rozhodnutím České inspekce životního prostředí o porušení provozního řádu.

„V současnosti jsou vedena dvě správní řízení, přičemž v prvním případě již inspekce vydala rozhodnutí, nicméně společnost se již podruhé odvolala," doplnila mluvčí České inspekce životního prostředí Simona Cigánková.

ROMAN BUČEK

Autor: Redakce

14.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Antonín Seďa.

Po patnáctileté práci poslance půjdu normálně pracovat

Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec.
18

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení