Do podobné aukce se tak brzy chtějí zapojit i ve Slavičíně. Momentálně místní radnice zjišťuje poptávku mezi občany.

„Před časem jsme občanům prezentovali, jak tato nabídka konkrétně funguje. Přišla se zajímat asi čtyřicítka lidí. Informace se však šíří dál a v současné době máme už osmdesát zájemcu o účast v aukci," prozradil Jaroslav Končický, starosta Slavičína.

Nejbližší aukce do které se Slavičín zapojí má proběhnout v druhé polovině srpna. Společně se Slavičínem budou o levnější energie usilovat i domácnosti z dalších částí země. Podstata celého nápadu je právě v tom, že se jednotlivé domácnosti sdruží a při vyjednávání s poskytovali energií tak vystupují jako skupina s velkým odběrem. Například sedmdesátka otrokovických domácností se spojila s domáctnostmi z dalších 24 měst. Výledná skupina o 16 stech domácnostech už pak tvoří pro dodavatele energií zajímavého zákazníka o kterého je dobré bojovat. Třeba i snížením ceny.

„Od té doby zájem občanů ze všech koutů země roste. Výsledky již proběhlých aukcí dokazují, že se dají ušetřit velké peníze," domnívá se místostarosta Otrokovic Milan Plesar.

Stejně jako v Otrokovicích, i ve Slavičíně město aukci před občany v podstatě zaštiťuje.

„Společností, které se těmito aukcemi zabývají je více. Rovnou jsme však vybrali jednu, která se nám zdála nejpřijatelnější. Například tím, že i po proběhlé aukci nikoho nenutí do změny smluv a nemá pro tyto případy sankce," uvedl Končícký.

Ne všechna města či obce se však do podobného projektu pustí. Nabídku zvažovali například i v Březnici.

„O možnostech těchto aukcí víme. Pokud tuto možnost bude chtít nějaká firma představit našim občanům, rádi jí to umožníme. Jako obec však něco takového organizovat nechceme. V případě nějaké komplikace by totiž před občany byla právě obec tím zodpovědným po kom by požadovali vysvětlení," vysvětlil Josef Hutěčka, starosta Březnice proč se do podobného projektu nepustí.

Do aukce také mohou vstoupit jen domácnosti, které mohou svou aktuální smlouvu vypovědět nejpozději do dvanácti měsíců.