„Žáci septimy budou vybírat ve větších městech Zlínského kraje, ve Slavičíně, Luhačovicích, Uherském Brodě i Zlíně,“ sdělil ředitel gymnázia Josef Maryáš. Dodal, že studenti nabídnou zájemcům za třicet korun upomínkový lístek s logem a kontaktem na občanské Sdružení šance, na jehož konto peníze pro děti poputují.

„V loňském roce jsme navázali spolupráci s profesorem Vladimírem Mihálem, který na naší škole přednášel. Tehdy vznikl nápad pomoci na oplátku dětem z onkologického oddělení, jehož je primářem,“ vysvětlil Maryáš.

Podle předsedkyně Sdružení šance Herty Mihálové, která je manželkou přednášejícího primáře, je obdivuhodné, že tak mladí lidé dokáží pomáhat a myslet i na ostatní. Gymnazisté totiž spolku, který sdružuje rodiče a přátele hematologicky a onkologicky nemocných dětí, již v minulosti peníze poslali. „Dojalo mě, že si studenti mezi sebou udělali malou sbírku, kdy vybrali devět tisíc korun. Byl to pro mě velký čin,“ řekla Mihálová. Dodala, že posluchače oslovily právě přednášky jejího manžela o problematice leukémie. Byly totiž založeny na osobní zkušenosti a příbězích dětí.

I do budoucna plánují studenti malým pacientům pomáhat. „Zorganizujeme výjezd přímo k dětem, abychom Sdružení šance pomohli organizovat některé jejich aktivity,“ řekl Maryáš.

Radka Šimková