V roce 2023 pod jejich hlavičkou vziklo na zlínském zámku přes 150 akcí, komorními koncerty počínaje a náročnými několikadenními projekty konče. Oživily nejen sály a okolí nejstarší historické budovy v krajském městě, ale i náměstí Míru, ulice a parky.

Festival Zlín Žije

Jednou z největších akcí Živého Zlína byl multižánrový festival Zlín Žije.

„Jedná se o největší komunitní akci ve Zlíně. Ve veřejném prostoru se na pozadí atraktivního mainstreamového programu představilo více než 40 komunit, škol, dobročinných projektů, tvůrců a kreativců. Byla to zároveň největší přehlídka nových i legendárních zlínských hudebních formací a také prorodinných aktivit. Letos bude festival v termínu od 28. do 30. června. Radost jsme měli také ze Dnů otevřených sportovišť, kterých se zapojilo rekordních dvacet,“ připomněla ředitelka Živého Zlína Jana Kubáčová. 

Vzpomínka na Jana Palacha ve Zlíně? Sedm set metrů dlouhý světelný řetěz
Vzpomínka na Jana Palacha ve Zlíně? Sedm set metrů dlouhý světelný řetěz

Mezi novinky, které loni obohatily kulturní a společenský život ve městě, patří komunitní kino. Kino s odborným úvodem, v němž filmy vybírají sami diváci, projekt Neznámí virtuosové, který pravidelně dává prostor vyniknout špičkovým hudebníkům z regionu nebo například jazzové koncerty výjimečných kapel z celého světa. Velký úspěch měl i první Zámecký ryneček, folklorní festival a slavnosti vína, a převážně rodiny s dětmi si na podzim poprvé užily Strašidelný zámek.  

Novinky pro letošní rok

Nové projekty chystá organizace i pro tento rok.

„Zájem o akce loni ukázal, že jdeme dobrou cestou. Proto budeme dosavadní úspěšné projekty dál rozvíjet, především uměleckými prvky a kvalitou programu. Do kalendáře přidáme pár dalších akcí,“ prozradila Jana Kubáčová.

Přibydou například Slavnosti jara, Slavnosti podzimu nebo festival pouličního umění.