Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První den voleb skončil. Účast na Zlínsku je nad 20 procent

Zlínsko - Možnost vybírat kandidáty je ještě v sobotu od 8 do 14 hodin. Deník vám znovu bude přinášet aktuální informace z průběhu druhého dne voleb a po 14. hodině i průběžné a později i konečné výsledky voleb na našem webu.

10.10.2014 6 AKTUALIZOVÁNO 10.10.2014
SDÍLEJ:

Senátní a komunální volby 2014 okrsek č. 1 Kolektivní dům ve Zlíně.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Úderem dvaadvacáté hodiny se uzavřely volební místnosti, kam se podle odhadů dostavilo volit budoucí zastupitele obcí a měst na Zlínsku a části Senátu přibližně 20 % voličů. V Otrokovicích dokonce více.

"Průběžná volební účast v Otrokovicích je po prvním dni 25 %, což je 3793 z celkových 15 054 voličů. Průběh prvního dne voleb byl klidný," uvedla krátce po 22. hodině pro Deník mluvčí Otrokovic Lenka Vaculová.

Průměrný věk kandidáta na Zlínsku do zastupitelstva je 45 let

Nejstarší uchazeč o místo v zastupitelstvech na Zlínsku kandiduje letos ve Valašských Kloboukách. Je mu pětaosmdesát let. Mnohem větší zájem o křeslo ve vedení obcí a měst v okrese Zlín je ale na druhé straně věkového spektra uchazečů o mandát. Rovnou jména pěti osmnáctiletých adeptů lidé najdou na volebních lístcích. Nejmladší zájemci o vstup do komunální politiky jsou ve Zlíně (2x), Trnavě, Kašavě a Napajedlech.

Nejvíce kandidátů na Zlínsku je ve věkové kategorii 60 a více let - konkrétně 643. Naopak nejméně je v celém okrese nejmladších kandidujících ve věku do 19 let včetně. Těch je pouze sedmnáct. Kdybychom zprůměrovali věk všech kandidujících na Zlínsku, kterých je 4252, tak bychom zjistili, že průměrné stáří uchazečů o post na radnicích je v našem okrese bezmála 45 let.

Zda jim lidé odevzdají dostatek hlasů, aby získali právo ovlivňovat, či rozhodovat o dění v jejich obci či městě, bude jasné zítra v odpoledních hodinách. Volit bude možné ještě zítra od 8 do 14 hodin, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání. První předběžné (vypovídající) výsledky se dají očekávat (podle velikosti obce či města) v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Konečné výsledky pak ještě později. Před čtyřmi lety měli jako poslední sečteno 100 % hlasů ve Zlíně a Valašských Kloboukách – kolem 23. hodiny.

Ve Zlíně odvolilo více než 20 % oprávněných voličů

Krátce před 21. hodinou, tedy hodinu před uzavřením volebních místností stále přicházeli s lístky další Zlíňané. "Před osmou hodinou večer se volební účast ve Zlíně přehoupla přes 20 procent," uvedl Tomáš Lang ze zlínského magistrátu. Údaj je podle něj za všech 74 volebních okrsků v krajském městě.

V Březnici se pyšní ryze ženskou volební komisí

Pokud by se volila i nejsympatičtější a nejhezčí volební komise, určitě by zabodovala ta v obci Březnice. Zdejší šestičlenná komise je tentokrát ryze ženská. Zajímavostí je, že zapisovatelka a předsedkyně je matka a dcera.

Volební komise v obci Březnice

K volbám lidi přivádí i velká nespokojenost

Naštvání a velká nespokojenost přivedla Kateřinu Královou v pátek po 15. hodině k volební urně 1. okrsku v KIS v Tlumačově.

„Chce to změnu. K volbám jinak nechodím, ale tentokrát už mi to nedalo," vysvětlila obyvatelka Tlumačova, která přišla zvolit jednu ze sedmi stran a hnutí, které ve městě kandidují.

Svůj lístek vhodila necelé dvě hodiny po otevření volební místnosti. V tu dobu už zde mělo odvoleno 10 % z 1155 registrovaných voličů pro tento obvod.

„Lidé chodí průběžně. O volby do zastupitelstva bývá velký zájem," potvrdila zapisovatelka tlumačovské volební komise Renáta Nelešovská.

Na Jižních Svazích si voliči doslova „podávají dveře"

Také na největším zlínském sídlišti, třicetitisícových Jižních svazích, je od začátku obecních a senátních voleb živo. Voliči si doslova podávají dveře, takže členové volebních komisí číslo 33, 34 a 35 se nezastaví. Dokáží voličům poradit, ale se s nimi i pozdravit. Všude zde v prostorách 16. základní školy vládne dobrá nálada a příjemná atmosféra. Své hlasy již do volební urny v okrsku 35 vložila i Jarka Tinklová.

„Chodím volit, i když jsem někdy silně zklamána, takže zatím nevím, jestli to bude k něčemu dobré. Přesto jsem šla, protože jsem to nemohla tak nechat," uvedla důvod, proč přišla vhodit lístky do urny. Podobně na tom byla i další volička z okrsku 35 Jana Vjaclovská.

„Pokaždé jsem zklamaná, ne hned po volbách, spíš v průběhu času, tak rok dva po nich. Přesto ale volit chodím pokaždé," usmála se a vhodila své obálky do urny. Dalšími pravidelnými a poctivými voliči byli manželé Zdena a Jiří Čepelovi z volebního okrsku 33.

„Vesměs chodíme pravidelně volit, někdy se stane, že zaváháme, protože jsme ze situace rozčarovaní, ale volit chodíme. Většinou se nám však stane, že ty co volíme, se do zastupitelstva nedostanou. Kdysi jsme byli hodně zklamaní moc, ale nebudeme jmenovat," prozradili.

Ve Zlíně odevzdalo hlas do 16 hodin již více než 8 % voličů

„K páteční 16. hodině jsme obdrželi první informace o volební účasti za 16 zlínských okrsků, těch je ve Zlíně celkem 74. Účast byla do té doby 8,5 procent. Zajímavým okrskem je Kulturní institut Zlín Alternativa. Tady je registrováno 3529 voličů. Přitom běžně připadá na okrsek kolem jednoho tisíce voličů. Je to dáno tím, že zde jsou ve volebních seznamech zapsáni všichni ti, kteří mají trvalé bydliště napsané na radnici," uvedl Tomáš Lang ze zlínského magistrátu.

V Březnici zasedla čistě dámská volební komise

Jedenáct procent tedy 112 oprávněných voličů. Tolik lidí odvolilo v Březnici během úvodních dvou hodin voleb. „O komunální volby je zájem. Hlavní vlnu, ale čekáme až večer, až půjdou lidé do hospody," pousmála se předsedkyně komise Petra Galová. Podle starosty Josefa Hutěčka má však komise v Březnici jednu výsadu.
„Jedná se o komisi složenou ze samých krásných dam a slečen. Nepochyboval bych o tom, že se jedná o nejhezčí komisi minimálně na okrese," prohlásil starosta obce.

Zlíňané čekali před volebními místnostmi ještě před otevřením

Voliči ve Zlíně mají o komunální a senátní volby zájem. Podle vyjádření členů volebních komisí, čekali dokonce venku, ještě před otevřením volebních místností. Vesměs všichni šli volit proto, aby pomohli něco změnit a ne jen láteřit nad špatnou situací v jejich městě.

Vytíženost komise v 1. zlínském okrsku potvrdila i její předsedkyně Helena Vlčková. Prozradila, že v komisi je již podruhé, její první volby ve volební komisi byly na jaře do Evropského parlamentu.

„Musím říct, že tam to bylo účastí voličů slabší," poznamenala s tím, že tentokrát sotva volby začaly, už jsou plně vytížení.

„Dokonce voliči čekali před volební místností v době, než jsme ji otevřeli," usmála se Helena Vlčková. Dodala také, že zatím více chodí volit ti dříve narození. „Ale to neznamená, že mladí voliči nechodí, to ne, ty tu máme také v hojném počtu," pochválila předsedkyně volební komise 1. okrsku.

V Otrokovicích je o volby první den zájem

Dvě hodiny po otevření volebních místností pro volbu obyvatel do místních zastupitelstev a třetiny Senátu volební komise v otrokovickém okrsku číslo 13 napočítala 60 voličů, kteří již odevzdali své hlasy. Ze seznamu, který má tamní komise, která sedí v prostorách Střední průmyslové školy v Otrokovicích, je to asi 7 % voličů.

„Lidi průběžně chodí, zájem je, protože lidé více vnímají, že komunální volby se jich bezprostředně dotýkají," uvedla mluvčí města a zároveň zapisovatelka komise Lenka Vaculová.

Potvrzují to i první voliči.

„Není mi lhostejné, kdo vede město," uvedl jeden z voličů v Otrokovicích Stanislav Mikulášek před volební místností.

Technické rady jak zacházet s volebními listky Volby jsou tady! Kdy můžete hlasovat a JAK KŘÍŽKOVAT

Kdo jsou kandidáti na senátora? Boj o Senát: ve volebním obvodě 81 je deset kandidátů. UŽ JSTE SE ROZHODLI?

Užitečné rady K volbám připraveni: deset základních otázek a odpovědí

Ilustrační foto.

Autor: Redakce

10.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení