Jednou z nich je i pálenice v Jasenné na Vizovicku. „Letos jsem pálil jenom měsíc, normální provoz je o dva měsíce delší. Původně jsem pálenici pro malý zájem ani nechtěl otevírat,“ řekl páleničář Jiří Hnilica z Jasenné. Podle něj byl letošní rok pro ovoce velmi špatný.

„Na jaře švestky vykvetly a vypadalo to, že jich bude dostatek. Pak ale v květnu přišel mráz a všechny je u nás na Vizovicku spálil,“ dodal Hnilica.
Stejná neúroda potkala i oblast kolem Brumova-Bylnice.

Pálenice na Zlínsku mají až o třetinu méně zakázek

„Letošní sezona je velice slabá, napálili jsme dvacet procent toho co vloni,“ řekl páleničář Josef Lysák. „Pokud k nám lidé kvas dovezou, tak to jsou švestky kupované, nejčastěji někde z jižní Moravy nebo Slovenska,“ dodal Lysák.

O třetinu méně vypáleného alkoholu hlásí i pálenice v Lukově na Zlínsku. „Vloni jsme napálili 22 tisíc litrů absolutního alkoholu, letos pouze 16 tisíc,“ vypočítal páleničář Bohdan Žákovský. Přesto tvrdí, že letošní slivovice je dobrá a kvalitní. „Neobjevila se ani očekávaná hořkost,“ sdělil slivovicový expert.

Včera přivezl svůj první kvas do lukovské pálenice také Rudolf Janalík z Přílep. „Pálím každoročně, letos mám pět set litrů hruškového kvasu a příští týden budu pálit ještě dvě stě litrů kvasu ze švestek. A co jsem tak koštoval, slivovice bude dobrá,“ řekl Janalík