Tam je výskyt viru desetinásobně vyšší než na Slovácku. Na vině jsou prudké změny venkovních teplot posledních dnů.

Více případů zaznamenali praktičtí lékaři i zaměstnanci lékáren. Specialisté sice potvrzují, že nárůst nemocných není nijak extrémní, dramatičtěji však vidí situaci lékárníci. „Počet zákazníků žádajících léky na léčbu nachlazení se v posledních dnech značně zvýšil, průměrné počty ale nedokážu odhadnout. Nárůst možná souvisí i se stávkou lékařů, kdy lidé místo vyšetření zamířili rovnou k nám,“ zamyslela se lékárnice Božena Vaňková z Uherského Hradiště.

Viróza zaměstnává také praktické lékaře. „Kromě pacientů s respiračními chorobami se objevili i lidé s průjmovými onemocněními. Denně ošetříme pět až deset podobných pacientů,“ poznamenal lékař z Polešovic Dušan Helia.

Zástupci krajské hygienické stanice situaci pečlivě monitorují. „Na Uherskohradišťsku evidujeme v současnosti 57 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Ovšem na Zlínsku je 582 pacientů na 100 tisíc lidí. Tato čísla ale nemusí odpovídat skutečnosti, protože řada nemocných lékaře nenavštíví a léčí se v rámci dovolené. Chřipka se zatím nevyskytuje, nemocní trpí respiračními chorobami. O epidemii se ale zatím nejedná,“ sdělila vedoucí Odboru epidemiologie Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně Hana Tkadlecová.

O tom, že návštěva u lékaře je pro mnohé nemocné až nejzazší možností, vypovídá i vyjádření některých z nich. „Virózu zpravidla vyléčím zhruba za tři dny. Před nedávnem jsem onemocněl, nakoupil jsem si léky a pár dní jsem se potil a užíval medikamenty. Naštěstí rýma i bolesti kloubů ustoupily a nemusel jsem jít k lékaři. Přijít o část výplaty kvůli neschopence se mi rozhodně nechce,“ vysvětlil dvaačtyřicetiletý Pavel Rachůnek z Uherského Hradiště.