V obou směrech se nedlouho poté vytvořily několik set metrů dlouhé kolony čekajících kamionů a osobních vozů.

Shromáždění nebylo náhodné.

Slovenští odboráři chtěli blokádou hranic vyjádřit nesouhlas s politikou slovenské vlády v čele s premiérkou Ivetou Radičovou.

Po zhruba půlhodinovém protestu se v klidu rozešli. Akci přihlíželo několik policejních hlídek.

Protest slovenských odborářů přijelo podpořit také několik kolegů z Česka.

„Za to jim děkujeme. Naši demonstraci jsme zaměřili právě na blokádu hraničních přechodů, aby se o situaci na Slovensku dozvěděli také naši sousedé,“ vysvětlil včera při demonstraci člen předsednictva Odborového zväzu KOVO Augustin Pecko.

Poklidný protest, přerušovaný jen občasnými hlasitými výkřiky souhlasu s řečníky, skončil po půl hodině. Poté, co odboráři přednesli své prohlášení.

Nashromážděné kolony aut se krátce na to znovu pohnuly kupředu.

Řidiči byli s protestujícími povětšinou solidární.

„Mně těch pár minut čekání zas až tolik nevadí. Jenom nevím, jestli jim to (protestujícím) k něčemu bude,“ poznamenal jeden z řidičů přijíždějících z české strany.

Demonstrující se na hraniční přechod sjeli ze Žiliny, Kysúc či Bytče. Přijeli protestovat zejména proti připravovanému zákonu o superhrubé mzdě a daňovým reformám.

„V případě schválení Zákona o úpravě příjmu ze závislé činnosti, obecně známějším pod názvem Zákon o superhrubé mzdě, navzdory vládou proklamovanému nárůstu čisté mzdy převážné části zaměstnanců, bude tento znamenat postupné zbrzdění růstu a následně propad životní úrovně všech obyvatel tohoto státu,“ přečetli mimo jiné do megafonu řečníci.

Podle nich slovenská vláda navrhla systém, který se nikde ve světě nepoužívá.

Odboráři jsou přesvědčeni, že novinka ožebračí drtivou většinu obyvatel, jejichž výdělky už tak nejsou nijak vysoké. Vládě vyčítají, že nehájí zájmy prostých lidí, ale pouze zájmy velkých firem a kapitálu.

„Chceme žít důstojně, máme na to právo. Nejsme hlupáci. Nechceme takovou vládu. Jen ať si to poslanci zkusí, žít za tu naši superhrubou mzdu,“ takové a mnohé další výroky zaznívaly z úst rozhořčených zaměstnanců.

Zákon o superhrubé mzdě je v současné době ve druhém čtení ve slovenském parlamentu. Jestli budou odborářům protesty co platné, není jisté. „Je to částečně i naše vina. Ozýváme se možná pozdě,“ řekl Pecko.

Velký díl viny ale podle něj nese slovenská vláda. „Neobjektivně informuje. Říká pouze, že si každý zaměstnanec o několik eur na mzdě polepší. Neříká ale už, že reformy přinesou více než dvaceti procentní výpadek v systému sociálního a zdravotního zabezpečení,“ poukázal Pecko.

Podle něj už dnes mnozí nedosáhnou na některá potřebná zdravotní vyšetření a reforma vše ještě zhorší.

Podobná situace jako v Makově panovala včera na dalších pěti místech. Na české hranici ještě ve Starém Hrozenkově. Demonstrovali také na hranicích s Polskem, Maďarskem či Rakouskem.

Slovenští odboráři budou v protestech proti vládním reformám pokračovat také dnes. Konfederace odborových svazů Slovenské republiky připravuje protestní pochod pod názvem Chcete žít anebo živořit? Uskuteční se v Bratislavě. Protest je reakcí odborů na politiku současné pravicové vlády, kterou označují za antisociální.

Související článek: Odboráři u Hrozenkova blokovali hranici