„Předpokládám, že za několik let budeme mít více vlastních ovocných sadů, budeme prodávat výrobky ve více zemích a podaří se nám udržet stejný pracovní kolektiv,“ představil svou vizi čerstvý držitel ocenění Podnikatel roku Zlínského kraje 2010.

Jak vypadaly vaše podnikatelské začátky?
Začínal jsem bezprostředně po revoluci v roce 1990. To mi bylo osmnáct a hned jsem si vyřídil živnostenský list. Tenkrát jsem dělal účetnictví a daňové poradenství.

Jak poté vedla cesta do vizovické likérky?
Při studiu na vysoké škole jsem se dostal k obchodování s akciemi. Vyústilo to v investice do několika firem, a postupem času jsem se tak dostal do pozice, ve které jsem teď.

Co bylo ve vaší kariéře nejtěžší?
Nejtěžší jsou ta rozhodování, kdy nemůžete vyjít vstříc úplně všem. Když se například podnikatel musí rozloučit s některými zaměstnanci. Také je potřeba být nachystaný, když vám házejí klacky pod nohy. Musíte to ustát.

A co naopak nejvíce potěší?
Určitě ta vnitřní seberealizace a podnikatelské úspěchy.

Co tedy říkáte na ocenění?
Je to pro mě příjemné překvapení. Samozřejmě to není jen mé osobní ocenění, ale pocta všem lidem ze společnosti. Vnímám to jako ocenění svých spolupracovníků.

Jak hodnotíte vizi Sdružení podnikatelů Zlínského kraje?
Je jistě správná. Rozvíjí podnikání a snaží se jej nějak zviditelnit. U nás v republice není slovo podnikatel moc oblíbené. Naopak třeba v Holandsku je přímo ve slovníku pro děti u výrazu podnikatel napsáno, že je to člověk, který dává práci jejich tatínkovi a mamince. Tak by měli lidé podnikatele brát i u nás.

Na závěr dotaz z jiného soudku. Příští týden se v areálu likérky chystá známý festival Masters of Rock. Budete také mezi návštěvníky?
Není to přímo mé oblíbené hudební odvětví, ale na festivalu budu dva dny. Beru to jako velmi významnou možnost spojení našeho klasického alkoholu a hudby, což je zde tradicí.

Podnikatel roku

Členové hodnoticí komise Sdružení podnikatelů Zlínského kraje (SPZK) museli před rozhodnutím, kdo se stane krajským Podnikatelem roku 2010, vybírat z jednasedmdesáti nominací. „Je to obrovské číslo. Těch nominací je o dvaadvacet více než vloni,“ přiblížil předseda představenstva SPZK Rudolf Chmelař.
A proč byla vybrána právě vizovická likérka R. Jelínek? Rozhodovalo několik kritérií. „Jako v předešlých ročnících jsme posuzovali fungování firmy, její tradice a vývoj, životaschopnost či vize do budoucna. Velmi důležitými faktory jsou také kvalita a rozsah služeb, charitativní činnost i sportovní a kulturní podpora,“ vyjmenoval Chmelař.
Obchodní úspěchy však nespadají výlučně do mužské kategorie. Kromě ocenění nejlepšího podnikatele čekala cena také pro tu nejlepší z žen. Podnikatelkou roku Zlínského kraje 2010 se stala Dagmar Kubátová, která úspěšně podniká ve výrobě a prodeji dětské obuvi.