„Kdyby řidič rychle nezareagoval a nestrhl auto do protisměru, kde v tu chvíli naštěstí nic nejelo, srazil by mě,“ vzpomíná ještě nyní s nepříjemným mrazením v zádech.

I tak běžná věc, jakou jsou sluchátka v uších, jsou podle policie značně nebezpečná a můžou stát za těžkým zraněním či dokonce smrtí.

Na to právě doplatil na konci května sedmadvacetiletý muž v Otrokovicích.

„Když přecházel koleje nedaleko podniku Barum Continental, neviděl a bohužel ani neslyšel, že zrovna přijíždí posunovač. Ten ho smetl a způsobil mu zranění, kterým o den později podlehl. Na uších měl totiž sluchátka s hudbou,“ připomněla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Dodala, že i když si to řada lidí neuvědomuje, mít sluchátka v uších při chůzi či dokonce na kole je nebezpečné. „Neví, co se děje za nimi nebo vedle nich. Často vstoupí do vozovky, aniž by si všimli, že třeba na ně přijíždějící auto troubí nebo že nestíhá dobrzdit,“ upozornila Bartíková.

Podle zlínské lékařky Marty Gergelové se specializací na nosní, ušní, krční je nošení sluchátek naprosto nevhodné. „Mimo poškození sluchu skutečně zbytečně riskují svůj život. Je úplně jedno, jak hlasitě mají muziku puštěnou. Nevnímají kolem sebe okolí. Je to nejen nevhodné, ale i nebezpečné,“ potvrdila slova policie.

„Já jsem tedy nad tím takto nikdy neuvažoval. Hudbu si na kolo beru takřka denně, protože se mi při ní lépe jede,“ zareagoval cyklista Martin Pelikán ze Zlína.

Poslouchání hlasité hudby není jen záležitostí chodců.

„Máme zkušenosti, že i mnozí řidiči často přes hlasitou hudbu neslyší přijíždějící sanitku nebo hasiče, včetně nás,“ upozornila Bartíková. Podle ní by bylo řešením, kdyby tuto neřest nějakým způsobem upravoval zákon.