Léčbu marihuanou v tuzemsku povolil zákon od dubna 2013.

Krajča nechtěl uvést, kolik léčebného konopí jeho společnost dovezla. Podle loni na podzim ministerstvem zdravotnictví udělené licence ho mohla firma Elkoplast Slušovice dovézt z Nizozemska až tři kilogramy.

„Konopí je tady už delší dobu, dovezli jsme ho letos. Je ho dost. Jsme v kontaktu s lékárnami i s pacienty. K vydání léku je ale potřeba recept," přiblížil Krajča.

Podle něj se konopí bude prodávat za 250 až 300 korun za gram. Pacient může dostat za měsíc až 30 gramů. Pojišťovny tuto podpůrnou léčbu nehradí. Konopí má zmírňovat obtíže pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS, je na elektronický recept a jen pro dospělé. Zatím podle dostupných informací ale lékaři v ČR ani jeden recept na léčebné konopí nenapsali.

Nemají prý o jeho využití k léčbě dostatek informací, řada lékařů odmítá i elektronický recept. Pacienti jsou tak stále odkázáni na své výpěstky, nebo kupují marihuanu na černém trhu a riskují konflikt se zákonem. Od letošního dubna přitom zákon umožňuje firmám pěstovat marihuanu v ČR, o tuto možnost se předběžně zajímala asi stovka firem.

Pěstovat léčebné konopí ve velkém by se Češi mohli učit v Izraeli, kde mají s jeho užitím k léčbě a pěstováním pod dohledem státu letité zkušenosti. Dovézt léčebné konopí z Izraele do Česka možné zatím není, musel by se změnit tamní zákon. Rychlejší je proto získat jejich know-how. Jednání již zahájila ostravská společnost Carun Pharmacy.