Záchytka totiž funguje pro celý Zlínský kraj pouze v nemocnici v Kroměříži, a pijáci ze vzdálenějších okresů se tam tak končí kvůli komplikovanému převozu méně často. I proto plánuje kraj její přesun do Zlína.

Nejsložitější je situace právě na Valašsku. „Oprávnění převážet osoby pod silným vlivem alkoholu či drog na záchytnou stanici do Kroměříže máme od loňského roku. Jsme tomu rádi, ale cesta pro nás bohužel nesplňuje třičtvrtěhodinovou dojezdovou vzdálenost,“ sdělil ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák. Strážníkům podle něj trvá cesta na záchytku okolo osmdesáti minut.

„Prodražují se tím také náklady na přepravu,“ dodal ředitel. Nezbytné ošetření lékařem a následný převoz do Kroměříže podle něj vychází na 2 200 korun. Za loňský rok tam vsetínští strážníci převezli pětatřicet opilců. „Jedná se zpravidla o lidi, kteří jsou agresivní, budí veřejné pohoršení nebo ohrožují spoluobčany či jejich majetek,“ popsal Martinák.

Více než dvouhodinovou záležitostí je převoz silně podnapilého člověka na záchytku také pro Městskou polici Zlín. „Jinou možnost ale nemáme. Tito lidé většinou navíc těžko uhradí náklady za cestu i za pobyt,“ poznamenala mluvčí zlínské městské policie Šárka Škubalová.

Náklady na cestu podle ní činí asi 1 300 korun. Hlídka převážející opilého člověka do Kroměříže je pryč zhruba dvě a půl hodiny. „Strážníci by se po tuto dobu samozřejmě mohli věnovat jiným věcem,“ řekla. Za loňský rok přesto provedla zlínská městská policie třicet pět takovýchto převozů.

Nezvladatelné lidi pod vlivem omamných látek může na záchytku převážet také státní policie. „Statistiky nevedeme, ale zvýšený počet převozů jsme zaregistrovali například v období Vánoc, kdy se jezdilo i několikrát denně,“ sdělila její zlínská mluvčí Jana Bartíková.

Ani jednoho nadmíru opilého člověka na záchytku do Kroměříže prozatím nepřevezla uherskohradišťská městská policie.

„Pokud nám například slouží dvoučlenná hlídka, neměl by při případném převozu kdo zastat její práci,“ vysvětlil tamní zástupce velitele Vlastimil Pauřík. Pokud se strážníci se silně podnapilou osobou po dobu své služby přeci jen setkají, postoupí tuto záležitost státní policii. Ta převáží z Uherskohradišťska na záchytku jen několik lidí měsíčně.

„Pokud to jeho stav dovolí, zavezeme takového člověka raději domů nebo ho necháme vystřízlivět v cele,“ řekl tamní policejní mluvčí Aleš Mergental. Vzpomenul například na poslední převoz, kdy žena, která nadýchala tři promile, vstupovala neustále do vozovky a ohrožovala tím jak sebe, tak plynulý provoz. „Nereagovala ani na výzvy policie. Šlo tedy především o její vlastní bezpečí,“ doplnil mluvčí.

Naopak jedním z největších dodavatelů lidí, kteří přebrali, je na kroměřížské záchytce právě tamní městská policie.

„Vloni jsme tam převezli okolo stovky osob,“ vyčíslil její ředitel Miloslav Skřebský.

Protialkoholní záchytná stanice je v Kroměříži umístěna historicky. „Původně byla v tamní psychiatrické léčebně a při převodu nemocnic na akciové společnosti přešla pod nemocnici. Není to ale ideální situace,“ okomentoval náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš. Umístění a fungování stanice podle něj narušuje nemocniční provoz.

Také její poloha v kraji není ideální. „Podle studie, kterou jsme před časem udělali, a která reflektovala například i zkušenosti městské a státní policie, by bylo ideální přemístit záchytnou stanici do krajské Baťovy nemocnice ve Zlíně,“ sdělil Lukáš. O tom, zda k přesunu záchytky do krajského města skutečně dojde, a kde přesně v areálu nemocnice najde své místo, by se podle něj mělo rozhodnout do poloviny roku.

„Kraj se zavázal uhradit jak výdaje spojené s přesunem stanice, tak dluhy po insolventních hospitalizovaných,“ poznamenal. Výdaje za neuhrazené pobyty se podle něj pohybují v řádech statisíců ročně. „Investiční náklady na umístění stanice do Zlína se vyšplhají do milionů,“ vyčíslil Lukáš.