Když vtom chlapci uviděli něco, co si snad neuměli představit ani v nejhorším snu: uslyšeli svištět pneumatiky, pak zahlédli auto, jak letí vzduchem a přetáčí se. Mladíci ze Zdounecka neváhali a okamžitě běželi k místu nehody a současně volali záchrannou službu.

Šoférovi svou pohotovou pomocí zachránili život. Událost se stala zhruba před rokem a právě za tento mimořádný čin si ve středu převzali Ocenění Zlínského kraje.

„Určitě jsme na všechny kluky pyšní. Co do nich člověk vkládal po celý dosavadní život, se tímto zúročilo. Ukázali, že mají morální vlastnosti a dokážou pomoci člověku, který je v nouzi,“ řekla ve středu Deníku Lenka Beranová, maminka Dominika.

O celé události se dozvěděla ještě během zásahu.

„Telefonovali. Byla to situace, kdy si člověk říká, aby to dobře dopadlo jak pro řidiče, tak pro kluky. Aby nedošlo k nějakému dalšímu neštěstí. Byly to obavy i radost a štěstí, že dosáhli něčeho takového,“ dodala Lenka Beranová.

Ondřej Trněný, který si ve středu nemohl převzít osobně ocenění, je členem jednotky Sboru dobrovolných hasičů Zdounky a má tudíž zkušenosti.

„Nikdy nezapomenu na řidičovy vyděšené oči,“ svěřil se tenkrát později po zásahu.

Chlapci zastavili tehdy auto a dva muži jim pomohli vytáhnout zraněného šoféra ven zadními dveřmi. Řidič si stěžoval na bolest, byl v šoku, mladíci ho proto uklidňovali. Všichni prý na nic v tu chvíli nemysleli, až večer se jim to vše vrátilo a některým se z prožité události začaly třepat ruce. Šofér, kterého zachránili, je poté zkontaktoval a poděkoval. Je v pořádku.

„Přišlo mi to jako nějaká telepatie, ani jsme nemuseli mezi sebou mluvit, dělali jsme, co bylo potřeba. Teď už na to vzpomínám s klidem, myslím, že jsme se všichni zachovali, jak jsme měli. Udělali jsme správnou věc, nemusíme mít žádné výčitky svědomí,“ zhodnotil zpětně včera pro Deník Dominik Beran. Sám je členem Sboru dobrovolných hasičů Nětčice.