Následná veterinární pitva ukázala jako příčinu zaškrcení a zauzlení střev.

„V ranních hodinách 26. prosince chovatelé po příchodu do budovy nalezli jaguára již mrtvého. Samec předchozí den nevykazoval žádné příznaky zdravotních problémů, nález mrtvého zvířete tak byl pro ně skutečným šokem,“ uvedla zoo na sociálních sítích.

„Veterinární pitva a podrobné vyšetření určily jako příčinu úhynu strangulační ileus, to je zaškrcení a zauzlení střev. Dochází k němu náhodně, může jej způsobit například prudký pohyb zvířete. Podle kamerových záznamů jaguár uhynul v noci z 25. na 26. prosince. Vzhledem k tomu, že se u jaguára neprojevovaly žádné příznaky blížících se akutních zdravotních komplikací, jednalo se o hyperakutní stav, na který jsme nemohli nijak reagovat,“ objasnil externí veterinární lékař zlínské zoo Dominik Gregořík.

Vánoční Zoo Lešná Zlín.
FOTO: Zoo Lešná ve vánočním hávu. Láká hlavně po setmění

Pro zlínskou zoo je to velká ztráta.

„Nečekaný úhyn samce jaguára nás velmi zasáhl. Určitě bude chybět i návštěvníkům. Všechno je ještě hodně čerstvé, ale mohu přislíbit, že se budeme snažit získat pro Yunu nového partnera. Již jsme kontaktovali koordinátora chovu jaguárů amerických. A také nám v současné době velmi pomáhá radostná událost u medvědů pyskatých. Samice Saraswathi dva dny před Štědrým dnem porodila své druhé mládě. Doufáme, že bude při jeho odchovu stejně úspěšná, jako v případě prvního mláděte,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.