Když vloni čtvrtého prosince přijela na místo vážné autohavárie u Luhačovic, snažila se ihned zachránit zaklíněného řidiče a vyburcovat k aktivitě i ostatní. I když se šoféra zničeného auta nakonec oživit nepodařilo, je za svou bezodkladnou snahu Hasoňová jedním ze tří adeptů na ocenění Salvator v kategorii Občan. Cena se snaží upozornit na významné hrdinské skutky ve Zlínském kraji.

„Jela jsem ráno po noční směně od Luhačovic směrem do kopce na Bojkovice. Uviděla jsem, že je tam mezi stromy sněhový poprašek a tak jsem zvolnila,“ vzpomíná Hasoňová, jak se blížila na místo nehody.

Pak spatřila auto, které na vozovce havarovalo a bylo odmrštěné na blízký palouk. „Uviděla jsem tam dva muže a ženu, ale k autu nikdo nešel,“ vybavuje si Hasoňová.

Zahlédla také zaklíněné tělo muže v autě. „Hned bylo vidět, že má zástavu srdce, jak byl bledý ve tváři,“ přibližuje žena.

Protože nevěděla, zda je na cestě pomoc, zavolala ji telefonem, zároveň ale běžela k havarovanému au­tu. „Snažila jsem se přimět ostatní, aby tam šli se mnou, ale moc se k tomu neměli. Vypadalo to děsně, motor řval, řidiči totiž při nehodě zřejmě zůstala mu noha na plynu a z motoru se kvůli tomu valil čoud,“ vykresluje Hasoňová.

O tragické nehodě u Luhačovic v prosinci minulého roku si můžete přečíst více zde.

Řidičova strana vozu byla zdemolovaná a muž vytáhnout nešel. „Tak jsem zhodnotila, že budu muset zkusit oživení přímo ve voze. Snažila jsem se dávat zraněnému masáž srdce i umělé dýchání. Pak jsem jednoho pána, který tam byl, snad i křikem přinutila, ať mi pomůže držet zraněnému jazyk, který zapadával,“ uvádí Hasoňová.

Po příjezdu záchranářů se podařilo muže vystříhat z auta ale přes nepřestávající pokusy o oživení skonal.

„Nedalo se už více udělat. Člověk se ale musí vždycky snažit život vrátit, když je šance,“ věří Hasoňová.

Je možné, že k její větší aktivitě jí pomohlo, že pracuje jako policistka. „Každý řidič by ale měl umět rychle vyhodnotit situaci a pomáhat,“ poznamenává žena, která dnes bydlí u Berouna, kde dál slouží u policie.

Hlasovat pro finalisty kategorie Občan lze přiloženým lístkem nebo na internetových stránkách Ceny Salvator do příštího pátku.