VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněžení komplikuje život na Zlínsku

Zlínský kraj /AKTUALIZOVÁNO V 17:08, FOTOGALERIE/ - Vydatné sněžení postihlo značnou část Zlínského kraje. Na mnoha místech jsou dopravní komplikace, lidé mají zpoždění při cestě do zaměstnání, plno práce mají hasiči. Sledujte aktuální situaci na našem webu.

15.10.2009
SDÍLEJ:

Sněhová kalamita ve Zlínském kraji.Foto: HZS ZK

ZLÍNSKO

Pět cest na Zlínsku je kvůli padajícím stromům až do pátku uzavřeno

Kalamitní stav. Tak by se v tuto chvíli dala označit situace na silnicích Zlínska. Sníh a vítr totiž láme stromy, které ohrožují bezpečnost lidí. Z toho důvodu jsou uzavřeny cesty na Loučku, Haluzice, Lipovou, Slavičín a cesta mezi obcemi Haluzice – Vlachovice. Tato omezení platí až do pátku 16. října do rána.

Řidiči proto musí využít objízdných tras Loučka, Slopné, Dolní Lhota, Slavičín, Vysoké Pole, Vlachova Lhota a Vlachovice. Všem doporučujeme, aby na svých vozech přezuly letní pneumatiky za zimní a v místech, kde sněží, použili zimní výbavu,“ radí zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Stovky domácností na Zlínsku se rovněž od rána ocitlo bez dodávky elektrického proudu.

„Polámané větve a stromy nám poškodili na mnoha místech elektrické vedení, takže bez dodávky proud use ocitla obec Držková, Jasenná, Loučka, Nedašov, Tichov či Ublo. Naši technici se snaží závady odstranit, ale musíme počkat, až ustane silný vítr, který by pro ně mohl znamenat nebezpečí,“ informovala zástupkyně společnosti EON Božena Herodesová.

Dramatické ráno, na které se nezapomíná

Držková - Strastiplné čtvrteční dopoledne má za sebou Radek Polášek ze samoty v Držkové. Když se předchozí večer podíval z okna, bylo venku asi patnáct centimetrů sněhu.

„Snad to nebude ráno o moc horší,“ pomyslel si. Situace se však vyvinula zcela mimo jeho představy. „Už když v noci přestala jít elektřina a ze střechy padaly obrovské kusy mokrého sněhu, věděl jsem, že to veselé ráno nebude,“ sdělil Deníku.

Jak se bohužel ukázalo, realita byla ještě horší než tušení. „I když jsme zvyklí na ledacos, tohle tady ještě nebylo. Do rána totiž napadlo dalších dvacet centimetrů sněhu. Ten spousta stromů nezvládla a vyvrátily se na jedinou cestu, kterou se k nám dá dostat,“ nevěřil svým očím Polášek.

Do Zlína však se však dostat musel a nechtělo se mu čekat, než by odněkud přišla brzká pomoc. To samé věděli nejbližší sousedé, se kterými se dal ihned do práce. „Nastartovali jsme motorovou pilu a vyrazili k té spoušti na cestě,“ doplnil.

V délce asi osmi set metrů bylo potřeba po obou stranách ořezat desítky větví i stromků a odtahat je mimo vozovku.

„Ve čtyřech lidech nám to trvalo čtyři hodiny. Další šok jsme zažili, když jsme se vraceli zpět do kopce k domu. Popadaly totiž další větvě, což znamenalo další hodinu práce navíc,“ popsal náročné dopoledne na samotě. A to ještě musí vyřešit spadlý strom na garáži a spoustu ulámaných větví na zahradě.

Teď už si obyvatelé držkovské samoty jen přejí, aby brzy byla obnovená dodávka elektřiny a přestalo alespoň v říjnu sněžit.

Kalamita v kraji: Místy napadlo i třicet centimetrů sněhu

Popadané stromy, neprůjezdné cesty, výluky na železnici i stovky domácností bez dodávky elektřiny. To jsou výsledky sněhové kalamity, která ve čtvrtek 15. října zasáhla území Zlínského kraje.

Na některých místech dokonce napadlo třicet centimetrů sněhu. Hasiči přijímali stovky telefonátů s žádostí o pomoc. Podle meteorologů se má počasí postupně uklidňovat a od příštího týdne mají dokonce teploty překročit desetistupňovou hranici.

Silničáři na Zlínsku byli v pohotovosti už od středečního odpoledne. Přiznávají, že nenadálá sněhová nadílka je značně zaskočila.

„Snažíme se, jak to jde. Ale oficiálně máme zimní pohotovost od listopadu, takže většina naší techniky ještě nebyla na takovou situaci připravená. Do terénu máme nasazené vše, co jde,“ sdělil provozně-technický náměstek Ředitelství silnic a dálnic Zlínského kraje Radek Berecka.

Práci silničářům však značně komplikovali spadené stromy. Kvůli tomu byly včera uzavřeny cesty na Loučku, Haluzice, Lipovou, Slavičín a cesta mezi obcemi Haluzice – Vlachovice. Volné by měly být až dnes.

„V těchto místech neustále padaly stromy a lámaly se větve. Průjezd byl tak velmi riskantní,“ informovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Dodala, že naštěstí se počasí výrazně nepodepsalo na nehodovosti. Do včerejšího odpoledne dokonce policie neměla hlášené žádné zranění.

V centru Otrokovic například silný vítr vyvrátil statnou břízu. Ta se zachytila o sousední stromy. V tu dobu si však v parku hrály děti.

„Na místo neprodleně vyrazila hlídka městské policie, která okolí vymezila páskou a zkontaktovala i řidiče, kteří své vozy měli zaparkované v okolí,“ sdělila mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková. Dodala, že technické služby pak strom rozřezaly a odtáhly pryč.

Sníh způsobil i přerušení dodávek elektřiny do stovek domácností po celém kraji.

„Jen na Zlínsku se bez proudu ocitla obec Držková, Jasenná, Loučka, Nedašov, Tichov či Ublo a Bratřejov. Naši technici pracovali na odstraňování závad už od středeční půlnoci. Ale v některých místech to bylo nebezpečné kvůli silnému větru i hrozbě pádů dalších stromů,“ konstatovala zástupkyně společnosti E.ON Božena Herodesová.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové je zřejmě nejhorší za námi. Příští týden se má počasí navíc opět výrazně změnit.

„Od pátku by měly být srážky jen smíšené s denní teplotou kolem šesti stupňů. Sníh bude pomalu odtávat. Navíc během příštího týdne se k nám opět vrátí říjnové počasí. Teploty tak dosáhnou příjemných patnácti stupňů,“ řekla Honsová.

VALAŠSKO

Některé silnice zůstávají neprůjezdné

Kalamita. Tak hodnotí současnou situaci na Valašsku silničáři i záchranáři. Právě jim přidělaly rozmary počasí v posledních dnech asi nejvíce vrásek. Řada silnic zůstává i přes intenzivní snahu pracovníků správy silnic či hasičů a policistů zcela neprůjezdných.

Situace je kritická zejména v horských oblastech Valašska. „Nebezpečí praskání větví a stromů, před kterým jsme varovali už ve středu, se bezezbytku potvrdilo v noci na dnešek. Stromy se lámaly jako sirky,“ líčil ve čtvrtek ráno ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Silničáři vrhli do boje s nepřízní počasí veškeré síly i přesto se všechny silnice zprůjezdnit nepodařilo. „Do terénu jsme vyslali třináct sypačů, dva šípové pluhy, dvanáct traktorů s radlicemi a také lidi s motorovými pilami,“ hlásil Kořistka.

Namáhavou práci jim však stěžovalo neustálé sněžení a také akutní nebezpečí pádu dalších stromů. Ve čtvrtek v odpoledních hodinách zůstávaly v regionu neprůjezdné čtyři silnice.

Jde o cestu ze Vsetína přes Dušnou do Malé Bystřice. Ta zůstane uzavřená i přes noc, kvůli pádu velkých stromů. Dále je neprůjezdná silnice od Zákopčí přes Soláň do Velkých Karlovic, cesta na Pustevny od restaurace Skokan a silnice z Velkých Karlovic na Beskyd,“ vyjmenoval krátce po patnácté hodině kritická místa Kořistka.

Policejní mluvčí Ludmila Brousilová zdůraznila, že nezbytností pro všechny řidiče je i nadále zimní výbava. „Kdo ji nemá, hazarduje nejen se svým životem, ale i se životy ostatních účastníků silničního provozu,“ varovala Brousilová.

Pro nákladní vozidla zůstává stále uzavřená silnice z Horní Bečvy směrem na Slovensko. „Zákaz jízdy pro kamiony platí jak ve směru na Slovensko tak i opačně. Uvedeným úsekem mohou projet pouze osobní vozidla a to s největší možnou opatrností,“ zdůraznila Brousilová.

Situace v horských oblastech Vsetínska byla podle ní vážná. „Vydatně sněžilo na Hornolidečsku, Karlovicku, a také Hornobečevsku. Většina obcí v těchto místech je bez proudu a komplikované je vlakové i autobusové spojení,“ doplnila Brousilová.

Přívaly sněhu, se kterými by v polovině října počítal jen málokdo, značně zkomplikovaly řadě lidí cestu do zaměstnání. Například Kateřina Trochtová cestovala z Francovy Lhoty do Vsetína více než jeden a půl hodiny.

„Vyšla jsem z domu jako vždy o půl šesté. Deset minut zpoždění nabral autobus, kterým jsem jela do Horní Lidče. Vlak do Vsetína, na který jsem chtěla přesednout, byl zpožděný o půl hodiny,“ líčila Kateřina Trochtová. S tím, že pomalu jedoucí vlak pak urazil cestu do Vsetína za dalších pětačtyřicet minut.

Problémům se nevyhnuly ani autobusy. Zejména na Rožnovsku a Karlovicku. „Nedostali jsme se na Pustevny, z Rožnova do Valašské Bystřice a tradičně do Velké Lhoty,“ uvedl ředitel osobní dopravy společnosti ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

V Karlovicích končily autobusy svou cestu u odbočky do Miloňova. „Nesjízdná byla také veškerá boční údolí od Kychové nahoru do Karlovic,“ řekl Holubář.

Na Hornobečevsko nesmí kamiony, do Střelné jen s řetězy

Minimálně do patnácti hodin platí úplná uzavírka hlavního silničního tahu z Horní Bečvy směrem na Slovensko pro všechna nákladní vozidla.

Pro ostatní řidiče je vozovka průjezdná pouze v jednom jízdním pruhu,“ informovala ve čtvrtek dopoledne vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Řidiči, kteří budou uvedeným úsek projíždět, musí být podle mluvčí obezřetní a počítat s tím, že na komunikaci je čerstvě napadaný sníh.

„Stojí zde také přibližně dvě desítky kamionů,“ upozornila Brousilová. S tím, že na Hornobečevsku panují mimořádné klimatické podmínky, za noc tu připadlo až pětasedmdesát centimetrů sněhu.

Situace není jednoduchá ani ve Střelné. „Pro nákladní vozy je průjezdná pouze se sněhovými řetězy,“ dodala Brousilová.

Vlaky Vsetín Velké Karlovice nejedou

Železniční doprava je v této chvíli úplně uzavřena mezi Horní Lidčí a Střelnou, kde stejně jako v jiných oblastech napadané stromy zatarasily trať. Situace nemůže být na tomto úseku řešena ani náhradní autobusovou dopravou.

„Problém mají především cestující mezinárodních rychlíků. Od Půchova je musíme odklánět na Čadcu a Ostravu Svinov,“ upozornila regionální mluvčí Českých Drah Kateřina Šubová.

Další úplná uzavírka je také na trase Vsetín – Velké Karlovice. „Na koleje spadl strom. Podle všeho by zde mohla být trať uvolněna kolem poledne,“ informovala dále Šubová. Podle jejích slov v této chvíli není možná ani zde náhradní autobusová doprava.

Trať je uzavřena také ve směru Valašské Meziříčí – Hostašovice. „Tady máme zajištěnu náhradní dopravu,“ dodala Šubová.

SLOVÁCKO

Zima poprvé postrašila řidiče

První letošní sněhové vločky donutily k výjezdu také silničáře na Slovácku. Bezpečnost provozu na vozovkách regionu tam komplikoval rovněž silný vítr, proto museli vyrazit na pomoc motoristům hasiči, aby odklidili několik spadlých stromů bránících motoristům v jízdě.

Silničáři zasahovali už v úterý na silnici vedoucí přes Mikulčin vrch poblíž Vyškovce, objevil se tu první poprašek sněhu. Ve středu nasadili dvě vozidla.

„Ve středu navečer kolem páté hodiny začaly problémy, na silnicích zůstával sníh a zesiloval vítr. Zasahovali jsme na silnici číslo 50 směrem na Hrozenkov. Sněhu bylo různě, nejvíc ve směru na Mikulčin vrch, tam ho bylo zhruba dvacet centimetrů, na jiných místech do deseti centimetrů,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík.

V noci na čtvrtek pak silničáři rizikové cesty posypali, celou noc je navíc hlídal dispečer. Silničáři zůstávají připraveni až do víkendu, kdy by se mohlo mírně oteplit. „Máme v pohotovosti čtyři auta, které přímo na místě sledují situaci a jsou případně připraveny zasáhnout, bude záležet na vývoji počasí,“ potvrdil Buchtík.

Silný vítr také zaměstnával hasiče, ti museli ve středu třikrát vyjíždět k polámaným stromům blokujícím silnice. Nejnebezpečnější nehodu řešili hradišťští hasiči kolem středeční půlnoci v Buchlovicích. V ulici vedoucí těsně kolem stěny zámeckého parku spadl po silném poryvu větru zlomený strom na projíždějící auto.

„Strom padal přes zeď na silnici, která je dva metry od zdi, jeho koruna přímo zasáhla malý fiat. Větev prorazila čelní sklo auta a zapíchla se do palubní desky před sedadlem spolujezdce. Auto řídila třicetiletá žena, která naštěstí vyvázla bez jakéhokoliv zranění,“ uvedl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. Škoda na autě dosáhla výše zhruba pětadvaceti tisíc korun.

Další polámané stromy odklízeli hasiči z Uherského Brodu.

„Jednotka hasičského záchranného sboru z Uherského Brodu vyjela ke spadlému stromu na náměstí Svobody. Hasiči strom rozřezali a odstranili. Profesionální jednotka se navíc vydala až na Vsetínsko, kde odstraňovali spadlý strom na silnici mezi Francovou Lhotou a Pulčínem,“ oznámil Štefan Hrtús z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Na kluzkou silnici a vlastní neopatrnost možná ve čtvrtek ráno doplatil i řidič osobního auta v buchlovských kopcích.

„Při odbočování z hlavní silnice na Stupavu řidič nezvládl jízdu. Rychlost auta nepřizpůsobil povaze silnice a povětrnostním podmínkám, dostal smyk a havaroval, z nehody vyvázl bez zranění,“ dodal Mergental.

KROMĚŘÍŽSKO

Přichází zima. A s ní i nehody

Zima letos vtrhla do regionu nečekaně brzy a ne všichni motoristé jsou na to nejspíš dokonale připraveni. Kromě tradičního přezouvání zimních pneumatik proto policisté vyzývají ke zvýšené opatrnosti, především v těch místech regionu, kde se snadno bourá.

„Na Kroměřížsku nemáme jednoznačně nehodový úsek. Jsou samozřejmě místa, kde se bourá častěji, ovšem je to většinou spíš kvůli vyšší koncentraci aut,“ vysvětlil zástupce vedoucího kroměřížské dopravní policie Antonín Horák.

Přesto se podle něj dá říct, že nejhorší dopravní situace je pravidelně s příchodem zimy v Hostýnských horách.

„Trasa z Chvalčova přes Tesák a na Troják se dá skutečně považovat za nejvíce rizikovou,“ upozornil Horák.

Vysoce položené Hostýnské vrchy totiž pravidelně zasypává nejvíce sněhu, silný vítr na silnicích často tvoří vysoké závěje a navíc shazuje stromy.

„Podobné je to pak i v Buchlovských kopcích. Horší je sice situace v části Uherskohradišťska, i úsek na Kroměřížsku je však hodně nebezpečný,“ varuje policista.

Špatné počasí však není hlavním viníkem, který v zimním měsících zvyšuje statistiky nehodovosti. Vše totiž samozřejmě záleží na opatrnosti motoristů.

„Dá se říct, že na silnicích vůbec neexistuje nebezpečné místo. Řidiči musí jízdu vždy přizpůsobit povětrnostním podmínkám,“ připomněl Horák.

Proto policie důrazně varuje před přílišným sebevědomím za volantem, obzvlášť na čerstvě napadaném sněhu či náledí.

Řidiči však oponují: zvládnout auto v takových podmínkách je samozřejmě mnohem těžší a nehodě často nezabrání ani velkou opatrností.

„Je pravda, že člověk nemá po cestách jezdit příliš rychle, obzvlášť, když je sníh. Na druhou stranu všichni platíme nejrůznější daně a poplatky a za to bychom si zasloužili sjízdné silnice,“ míní například motorista Tomáš Mach ze soběsucké místní části Milovice.

V menších obcích se navíc v zimě s těžko sjízdnými silnicemi trápí každoročně. Silničáři totiž logicky přednostně odklízejí sníh v městech a větších vesnicích.

„Neprohrnuté silnice jsou u nás v zimě problém, třeba když napadne přes noc a do rána to nestihnou odklidit. Proto jsme si nedávno pořídili vlastní traktor s pluhem, a máme také obecního pracovníka, který každé ráno před pátou hodinou napadnutý sníh alespoň částečně odklidí,“ vysvětlil starosta Nítkovic Petr Konečný.

Stejně si v zimě musí poradit například také Osíčko na Bystřicku.

„Už asi patnáct let v zimě odklízíme chodníky i veškeré místní komunikace sami,“ potvrdil starosta Osíčka Václav Smolka s tím, že podobné problémy má podle něj asi každá menší obec.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

15.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Zleva: z volebních štábů ANO 2011 a SPD.
AKTUALIZOVÁNO
43

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhé SPD a třetí KDU-ČSL

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

2:0, 2:3, 4:3. Ze zápasu zvratů si hokejisté Aukro Berani Zlín uloupli aspoň bod z pardubického perníkového srdce. Ševci nakonec prohráli 3:4 v prodloužení, přestože během pěti minut na přelomu první a druhé třetiny otočili vývoj zápasu z 0:2 na 3:2 dvěma trefami Honejska a Popelky. Žlutomodří ale vedení ztratili a v prodloužení přesilovku čtyři na tři využil francouzský útočník Treille, který pro Zlín připravil třetí porážku v řadě.

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

Ani jsem nevěděl, jak mám slavit. Prostě jsem zvedl ruce a díval se okolo,“ vykládal Štěpán Fryšara, 19letý útočník hokejistů Aukro Berani Zlín, který v nedělním zápase s Plzní svou premiérovou trefou stáhl náskok na 3:4 a zařídil parádní infarktovou koncovkou bod za porážku 4:5 po samostatných nájezdech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení