Během dne mělo napadnout až 25 centimetrů sněhu, navíc hrozil pokles nočních teplot až na minus 12 stupňů Celsia. Sníh potrápil především řidiče kolem Zlína a na Vsetínsku. Mnozí z řidičů ale nedbali varování a nepřizpůsobili jízdu povětrnostním podmínkám.

Hasiči od rána v zápřahu

Od brzkých ranních hodin museli hasiči vyjíždět k sérii dopravních nehod. Ta nejtragičtější se stala na silnici u obci Hulín na Kroměřížsku. Při čelním střetu dvou automobilů tu vyhasl život teprve osmnáctiletého mladíka.

Zraněného řidiče druhého auta převezli záchranáři do nemocnice. Silnice ve směru na Záhlinice byla během dopoledne několik hodin zcela uzavřena.

Život teprve osmnáctiletého mladíka vyhasl po čelním střetu dvou aut u Hulína Na Kroměřížsku.
Při nehodě u Hulína na Kroměřížsku zemřel teprve osmnáctiletý řidič

Další nehody se naštěstí většinou obešly bez zranění. Hasiči vytahovali auta, která vjela do příkopy, přetočila se na střechu nebo řidiči nezvládli jízdu na sněhu.

„Apeluji na řidiče, aby v tomto zimním období, kdy jsou zasněžené a namrzlé silnice, dali nohu z plynu a jeli se vší opatrností a ohleduplností ke všem účastníkům silničního provozu,“ nabádala mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Sníh způsobil většinu z 52 nehod

Policisté od pondělní půlnoci do 14 hodiny vyjížděli k 52 nehodám, z nichž většina souvisela s aktuálním počasím. Převážná část z nich se obešla bez zranění. Nejvíce nehod bylo ve Zlínském okrese a přímo v krajském městě, což ale podle policie souvisí s hustotou provozu.

„Předpověď počasí slibuje nadále sněžení, takže předpokládáme, že dopravních nehod bude ještě přibývat. Proto řidičům radíme, kdo nemusí vyjíždět, ať nevyjíždí,“ řekl mluvčí policie Petr Jaroš.

Valašská zima je tu

Intenzívnější sněžení zejména v posledních dvou dnech výrazněji zaměstnalo silničáře také na Valašsku. Podle Jaromíra Kořistky, jednatele Správy a údržby silnic Valašska, která má v regionu na starosti silnice II. a III. tříd a také část silnic I. třídy, se ale zima v oblasti přihlásila v podstatě už před víkendem.

„Od pátku s malými přestávka stále něco padá. Prostě začala pěkná valašská zima,“ konstatoval jednatel.

V nižších polohách napadlo za poslední dny od deseti do patnácti centimetrů sněhu, ve vyšších polohách to může být až dvojnásobek. Správa a údržba silnic Valašska má proto nyní v terénu soustavně 12 sypačů, které „pendlují“ na svých úsecích.

„Aktuálně jsme je posílili o šest traktorů,“ řekl v pondělí po poledni Kořistka.

Vánoční Jarmark v Rožnově
Valašské muzeum v obležení, Vánoční Jarmark přilákal davy

Podle jeho slov na silnicích I. třídy i po ošetření solí a přes pravidelnou údržbu zůstává sněhová kaše, která klouže. Především kamiony proto mohou mít problémy zejména ve stoupáních.

„Ostatní silnice jsou bílé, pod sněhem. Leží na nich uježděná vrstva sněhu. Všechny pravidelně pluhujeme,“ uvedl Kořistka.

Doplnil, že v současné době není v regionu silnice, která by byla nesjízdná. Řidiče ale nabádá k opatrnosti – jízdu je potřeba přizpůsobit zimním podmínkám.