Tvorba mladých absolventek Univerzity Tomáše Bati není v Evropě žádnou neznámou. Veronika Mikalová a Zuzana Bahulová si aktuálně přivezly za své výtvory dvě hlavní ocenění z festivalu Femina Film z Ústí nad Labem, který udělil cenu například i Olze Sommerové, jedné z nejvýraznějších osobností dokumentárního filmu u nás vůbec.
V obou případech se dočkaly jejich snímky zatím největšího úspěchu.
„Velmi si toho vážím. Je to ale cena především pro samotného zlínského vědce, o kterém lidé tolik nevědí,“ míní autorka animovaného snímku o Otto Wichterlem Zuzana Bahulová. Před týdnem se vrátila z Vídně, kde reprezentovala jako jediná z České republiky na tamním vyhlášeném festivalu Pretty Woman.
Bahulové výstava věnovaná Otto Wichterlemu doplněná kresbami ostatně putuje napříč českými centry v Evropě. Bahulová se už mimo jiné proslavila návrhy dresů pro veslaře z celé Evropy.
Veronika Mikalová se nyní těší obrovskému úspěchu. Její snímek Roxanne se v květnu účastní věhlasného mezinárodního festivalu ve francouzském Cannes.
Natáčela už i s Kuchařovou
„Pokud bude možnost, tak do Cannes pojedu. Jsem nadšená, je to jeden z mých snů,“ zareagovala režisérka Mikalová, která se o výběru svého filmu na mezinárodní festival dozvěděla teprve před dvěma dny.
Na veřejnosti už se proslavila mimo jiné dokumentem o Miss World Taťáně Kuchařové.
Obě autorky si ale velmi považují i čerstvého ocenění z Ústí nad Labem. Festival zaměřený speciálně na filmy natáčené ženami se konal v Ústí nad Labem už posedmé. Jeho cílem je představit filmové příběhy o ženách nebo zkrátka vyprávěné ženským pohledem.
Mladé absolventky Univerzity Tomáše Bati spolu dokonce v minulosti několikrát spolupracovaly. Tentokrát však uspěla každá se svým vlastním projektem.
„Režisérka Veronika Mikalová přinesla nebývale blízký a otevřený pohled na problémové téma v čistém dokumentárním stylu,“ zhodnotila ředitelka festivalu Jana Víchová.
Originálně prý zpracovala portrét
„U animovaného filmu Otto Wichterle z dílny Zuzany Bahulové jsme zase ocenili originálně zpracovaný portrét významného vědce a objevitele měkkých kontaktních čoček,“ dodala ředitelka Víchová.
Roxanne
Autorka Veronika Mikalová jej natáčela vloni ve Velké Británii během studia v Nottinghamu, kde absolvovala prostřednictvím programu Erasmus výměnný pobyt. Dokončila jej v říjnu, kdy na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně odpromovala. Natáčení ji vyšlo na stovky tisíc korun, přičemž 90 % nákladů si financovala sama. Naštěstí má vlastní techniku, takže ušetřila za její pronájem.
„Jsem ráda, že má snímek úspěch. Vložila jsem do něj spoustu energie i peněz. Mrzelo by mě, kdyby se lidem nelíbil,“ uvedla autorka, která se chystá dokument nabídnout i britské BBC. Líbí se prý totiž i tamním odborníkům.
Sen zlínské režisérky Veroniky Mikalové je natočit někdy celovečerní film. Dodává však, že filmařina je hodně otázkou peněz.
Trailer k filmu Roxanne je k vidění na http://www.youtube.com/watch?v=4ZqbTL3F--E.
Otto Wichterle
Doktorandka Univerzity Tomáše Bati připravovala animovaný film zhruba devět měsíců, a to v rámci své diplomové práce. Jenom tři měsíce chystala scénář. A potom, jak sama říká, jenom kreslila a kreslila. Proč zrovna Otto Wichterle?
„Věřím, že se nyní dostane více do povědomí veřejnosti,“ zmínila současně autorka snímku Zuzana Bahulová 50leté výročí uznání patentu kontaktních čoček zlínského vědce. A také připomenutí jeho narození, v příštím roce by se totiž dožil sta let.
Animovaný film Otto Wichterle najdete pod odkazem http://www.youtube.com/watch?v=dlDgYxyZDco.
Teprve čtyřiadvacetiletou Bahulovou zná veřejnost například díky kolekci pro německý národní tým veslařů sama totiž aktivně veslovala a nyní je rozhodčí.
Marie Šidlová