Alespoň takový je plán města, iniciátorů jejího zhotovení i autorů. Ti už mají větší polovinu za sebou.

Menší sádrový model už představil zlínský sochař Radim Hanke veřejnosti ke konci loňského roku. Letos jej vyrobil v konečné velikosti.

„Můj model je nyní v rukou bronzaře. Jakmile jej odlije a napatinuje, umístíme Tomáše Baťu diagonálně do předního roku od Jana Antonína,“ přiblížil sochař Hanke.

Bronzaře Romana Hvězdu z Tečovic však čekají ještě asi dva a půl měsíce práce. Sádrový model zatím rozřezal na dvě poloviny, zvlášť tělo a zvlášť nohy.

„Nyní mě čeká formování částí sochy v klínových pískových formách. Ty musím po vytvoření vysušit a poté natavit bronz. Taveninu potom naliji do forem a následně odlitky spojím,“ popsal Hvězda postup zbývajících prací.

Jakmile bude socha Bati celistvá, čeká ji ještě takzvané patinovaní. „Jan Antonín už je v parku nějakou dobu, takže jeho podobizna oxiduje. Vzhled jeho bratra má být barevně podobný, takže musíme Tomášův bronz trochu přiblížit Janovu,“ objasnil Hvězda.

Zlínské hnutí nezávislých, které vznik sochy Tomáše Bati iniciovalo, má na její zaplacení po dvouletých snahách sesbíraných od nejrůznějších sponzorů devět set tisíc korun.

„Asi dvě stě tisíc nám ještě chybí, ale nebojím se, že bychom je nesehnali. Snahou je, aby socha stála v parku naproti mrakodrapu do Vánoc. Jména všech dárců, kteří na ni přispěli, budou vyryta na soklu pod podobiznami,“ poznamenal architekt František Petr (ZHN).