„Na začátku roku 2020 se vedení města rozhodlo, že chce občanům připomínat pro Otrokovice mimořádně významnou osobnost Jana Antonína Bati, který stál u rozkvětu města, a zároveň vytvořit důstojné pietní místo pro uctění jeho památky. Vzniklo tak umělecké dílo zasazené do parku před Společenský dům,“ uvedla podrobnosti mluvčí.

Autorem je sochař Radim Hanke

Vybudování sochy vyšlo radnici přibližně na 1,5 milionu korun. přispívat mohla i veřejnost prostřednictvím zřízené veřejné sbírky.

„Socha Jana Antonína Bati je specifickým dílem. Autor skulptury, akademický sochař Radim Hanke, je vzhledem v současnosti jediným tvůrcem, který byl schopen v požadovaném čase plastiku vytvořit. Současně je jediným sochařem v České republice a pravděpodobně i ve světě, který po roce 1989 již vytvořil a realizoval plastiky této osobnosti,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková.

Vizualizace nové výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) v Otrokovicích
Stavba výjezdové základny záchranky v Otrokovicích začala. Vyjde na 130 milionů

Radim Hanke je autorem pomníku Tomáše a Jana Antonína Bati ve Zlíně i busty J. A. Bati zhotovené pro jeho rodinu a brazilská města.

„Otrokovice, jak je známe dnes, byly doslova na zelené louce vybudovány firmou Baťa, jejímž byl Jan Antonín po svém tragicky zesnulém nevlastním bratru vlastníkem a šéfem. Zejména v době jeho vedení firmy byla zbudována většina z toho, co je pro dnešní Otrokovice charakteristické. Vybudováním pomníku v samém srdci baťovských Otrokovic v parku mezi bývalými pomocnými závody a Společenským domem splatíme alespoň částečně dějinný dluh, který město vůči svému velkému budovateli má. Současně bude důstojným doplněním již existujícího pomníku Tomáše Bati,“ objasnila smysl vybudování nového pomníku starostka Otrokovic Hana Večerková.