Tu budou ohřívat sluneční paprsky. Vesnické koupaliště tak bude od příští sezony podporováno ekologicky naprosto čistou energií.

„Panel jsme již odzkoušeli a vytéká z něj voda o teplotě blížící se k 60 stupňům Celsia. Příští rok ji budeme pouštět přes malý tobogan do části bazénu určené dětem,“ vysvětlil jalubský starosta Karel Malovaný. Zařízení vyrobené svépomocí přišlo tamní radnici, bez započtení práce, na necelých dvacet tisíc korun a starosta si od něj slibuje zvýšení návštěvnosti koupaliště.

Solární energii však využívají na jalubském koupališti již pět let. Voda do sprch u bazénu se ohřívá v černé nádrži umístěné na stožáru. Zájem o takový typ technologií rok od roku roste v celé zemi, což potvrzují i slova odborníka. „Je to způsob, jak prodloužit plaveckou sezonu, a navíc – větší systémy jsou slušně dotované státem,“ poznamenal Vítězslav Jančík, manažer společnosti provozující u Ostrožské Lhoty největší českou solární elektrárnu.

Alternativní zdroje využívají i na dalších koupalištích v regionu. Solární panely a tepelná čerpadla mají už několik roků v provozu také například v Hluku.
„Je to perfektní, slunce ohřívá vodu v bojleru ve školce, odkud ji pak pouštíme i do koupaliště. Tepelná čerpadla využíváme, jen když teplota v noci klesá pod patnáct stupňů,“ pochvaloval si starosta Hluku Jan Šimčík a doplnil, že tímto způsobem lze zvýšit za den a noc teplotu vody až o tři stupně Celsia.
Ekologicky čisté zdroje energie mají pracovat také v novém aquaparku v Uherském Hradišti.

„S využitím alternativních zdrojů pro nové koupaliště počítáme i proto, že se na jejich pořízení dají získat dotace. Jejich konkrétní podoba se však zrodí až se samotným projektem,“ prozradil ředitel Sportovišť města Uherského Hradiště Evžen Slavík.