Soutěž je určena žákům základních škol, přičemž letošního počítačového klání se zúčastnilo 58 žáků z devíti škol Zlínského kraje. Soutěžící byli rozdělení do skupin začátečníků a pokročilých. Jejich úkolem bylo během třiceti minut napsat co nejvíce cvičení v programové výuce psaní všemi deseti.

Slavnostního zahájení se zúčastnil ředitel školy Josef Rydlo, autor programové výuky s názvem ZAV Jaroslav Zaviačič a několikanásobná mistryně světa v grafických disciplínách Helena Matoušková. „Podpoří se tím i gramotnost psaní, která se učí už na základních školách. Na mnohých z nich probíhá výuka psaní všemi deseti už od šesté třídy,“ sdělila učitelka odborných předmětů Pavla Mičková. Účast v soutěži má podle ní stoupající tendenci.

„Letos se přihlásilo téměř šedesát účastníků, což je oproti loňsku stoprocentní nárůst,“ upřesnila učitelka. Velmi zajímavá je skutečnost, že tohoto ročníku se zúčastnili i dva devítiletí žáci a dva desetiletí žáci. „V kraji jsme jediní, kteří tuto soutěž pořádají,“ podotkla Mičková. Počítačové klání se škola snaží uskutečňovat každý rok. „Rádi bychom se zapojili i příští rok, pokud to bude v našich možnostech,“ uzavřela.

Děti umí napsat 200 úhozů za minutu

Být v devíti letech účastníkem soutěže v psaní na počítači všemi deseti je raritou. Letošní ročník Talentové soutěže v psaní na PC pro žáky základních škol poprvé právě takové soutěžící přináší. Akci organizovala Obchodní akademie T. Bati a VOŠE Zlín.

Jsou jimi dva devítiletí žáci z jedenácté základní školy Malenovice, kde studují ve třídě pro nadané děti. Jejich výsledky z počítačového klání jsou pozoruhodné a stojí za nimi velká píle obou žáků.

Michal Berky navštěvuje čtvrtý ročník základní školy a psát všemi deseti se začal učit ve třetí třídě.V soutěži obsadil nádherné deváté místo v kategorii pokročilí.„Teď je to druhým rokem, co píšu. Psaní mě baví a mám kolem dvě stě třiceti úhozů za minutu,“ řekl Michal.Podle něj se už vůbec nedívá na klávesnici a píše poslepu. Rodiče z něj mají velkou radost.„Těžké pro mě ze začátku byly pětiminutové úkoly s opisem pozadu a přehazování shiftu,“ uvedl.Podle něj mu nedělalo problém už při výuce začít zapojovat i písmenka s diakritikou. „Akorát jsem měl radost, že už konečně píšu z té vrchní řady,“ dodal.

Spolu s Michalem se soutěže zúčastnil i jeho spolužák Vojta Hornáček.„Pro mě jsou nejtěžší hlavně háčky, čárky a pětiminutová cvičení pozadu,“ sdělil Vojta.Stejně jako Michal, i on je na tom na svůj věk s úhozy výborně.„Mám asi dvě stě úhozů za minutu,“ uvedl.„Některá cvičení mi moc nejdou a některá mě baví,“ řekl.Nejlepší cvičení jsou podle něj tříminutová cvičení na čas.Podle Vojty se mu na soutěži moc nevedlo, protože byl nervózní.I přes to však obsadil krásné dvacáté páté místo v kategorii pokročilých.