Vítězové krajského kola budou známi už v pondělí. „Ve Zlínském kraji se přihlásilo devatenáct obcí, což je nad obvyklý průměr, kdy jich bývalo zhruba čtrnáct,“ uvedla Jana Římská z ministerstva pro místní rozvoj. Dodala, že i když se zájem zvedl, region stále patří k těm se slabší účastí. „Jen pro srovnání, například ve Středočeském kraji se přihlásilo přes padesát obcí,“ řekla.

Největší zastoupení má s osmi obcemi zlínský okres. Následuje Kroměřížsko s pěti vesnicemi a Uherskohradišťsko, kde se přihlásilo ještě o jednu obec míň. Ze Vsetínska se zapojily vesnice pouze dvě. Již počtvrté se rozhodla v soutěži zkusit štěstí například Machová na Zlínsku.

„Pěkná obec se nedá udělat za týden, péče se jí musí věnovat průběžně. Za poslední tři roky jsme položili například nové chodníky a ozelenili jsme veřejné plochy,“ uvedl starosta František Václavík.

Klání o Vesnici roku se mohou zúčastnit všechny obce, které nemají statut města a městyse a které zároveň mají zpracovaný vlastní program obnovy vesnice. Výše registračního poplatku se odvozuje podle počtu obyvatel - obce zaplatí dvě koruny na každého svého obyvatele. Celostátní vítěz bude vyhlášen koncem léta.