Podvanácté mohou získat ocenění zlínští pěstitelé, kteří podle hodnocení komise mají nejkrásnější zahrádku. „Vyhlášení výsledků bude první podzimní den,“ informovala mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.
Z jedenasedmdesáti soutěžících, kteří se přihlásili sami, anebo za ně soutěžní kupon vyplnil například soused, dostane věcné ceny a finanční odměny devět nejlepších. „Bude to v řádech tisícikorun,“ nechtěla být prozatím konkrétní Masaříková. Malý dárek prý dostanou všichni zúčastnění. Na vyhlášení, které bude spojené s přednáškou na zahrádkářské téma, se pak mohou jít podívat všichni milovníci zeleně.
Přes padesát respondentů se vystřídalo v šesti ročnících soutěže v Brumově-Bylnici. Nejvíce jich bylo předloni, kdy se s výsadbou přihlásilo třináct zahrádkářů. „Nyní je přihlášeno deset účastníků. Odměny získají první tři výsadby, a to ceny v hodnotě tři, dva a jeden tisíc korun,“ podotkl Miroslav Froněk ze správního odboru radnice. Výherci donesou na úřad paragon za zahrádkářské zboží, který jim do výše výhry proplatí na pokladně. „Jednou z podmínek je, že musí být výsadba viditelná z veřejného prostranství,“ upozornil Froněk. Čestné uznání od starosty dostanou všichni přihlášení.
Velmi vysokou šanci na výhru mají osázené truhlíky a prostranství ve Valašských Kloboukách. Na patnáct přihlášených zahrádkářů totiž připadá patnáct poukázek. „V každé ze tří vyhlášených kategorií je ohodnocených pět soutěžících,“ řekl místostarosta Valašských Klobouk Karel Šoman. Lidé dostanou podle pořadí poukázky na tři, dva, jeden tisíc a na pět set a čtyři sta korun. „Mrzí nás, že chodíme i kolem pěkných výsadeb, které jejich majitelé nepřihlásí. Uvažujeme proto o tom, že by mohli výsadby do soutěže navrhnout i jiní lidé než přímo majitelé,“ dodal Šoman.
V Napajedlích se soutěž neujala. Vyhlásili ji přede dvěma lety, nikdo se však do ní nepřihlásil. A tak ji opět zrušili. „Měli jsme domluvené poukázky na ceny ve zdejší prodejně zahrádkářských potřeb,“ přiblížila vedoucí oddělení životního prostředí napajedelské radnice Stanislava Kozmíková.
Podle ní mají ti, kteří chtějí mít zahrádky a balkony upravené, pěkně vysázené i bez soutěže.
Tím se řídí také ve Fryštáku a Slavičíně. Ve Slušovicích zatím jen uvažuje o hodnocení zeleně místostarostka Blanka Lisovská. „Velice ráda bych to prosadila. Snažíme se náměstí okvětit, ale tam zrovna si toho lidé ani soukromníci moc nevysazují,“ říká Lisovská.
Šestiletou tradici má klání nazvané Naše město v květech a zeleni pořádané v Otrokovicích. „Naší snahou je podpořit aktivitu obyvatel ve zlepšování a zkrášlování svého okolí. Účastníkem soutěže může být každý, kdo ve městě žije či podniká. Předmětem hodnocení budou předzahrádky, okenní truhlíky, balkony a okolí podnikatelských objektů a institucí,“ přiblížila starostka Otrokovic Radoslava Matuszková. Přihlásit se mohou zájemci sami nebo je navrhne soused či hodnotící komise.
„Devět oceněných se může těšit na dárkové poukazy na odběr zahradnického materiálu a věcné ceny od partnerů akce,“ řekl mluvčí radnice Milan Plesar. Letos ještě není počet soutěžících uzavřený. Vloni to bylo necelých třicet balkonů a zahrad, a tak cenu získal zhruba každý třetí.
Bez publicity se prý chtějí obejít zahrádkáři ve Vizovicích. Město tam vloni spolu s Okrašlovacím spolkem sehnalo patnáct cen v podobě knih anebo dokonce fotoaparátu, o klání ale nebyl zájem. Letos už ani soutěž nevyhlásili. „Dokonce jsme oslovovali lidi, kteří mají pěknou úpravu domů a zahrádek. Říkali, že se nechtějí prezentovat,“ řekla starostka Vizovic Alena Hanáková.
Podle ní je dobrý nápad města Otrokovice, kde komise může navrhnout na cenu i výsadbu, jejíž majitel se sám do soutěže nepřihlásil. Tak postupují třeba v Luhačovicích, kde nepořádá soutěž město, ale tamní zahrádkářský svaz.