Nepořádek v podchodech a průchodech v centru Zlína je podle lidí ostuda

„Čisto zrovna nebývá například v průchodu u autobusového nádraží. Chodím tudy dvakrát denně a ještě jsem tu nikoho uklízet neviděl. A občas by to bylo určitě potřeba, na zemi je usazená špína a někdy to tam páchne močí,“ tvrdí David Zlámal ze Zlína. Podobný názor má i Ilona Kousalová ze Zlína. „Pasážemi každý den projde spousta lidí. Proto by se jim měla věnovat náležitá pozornost, zamést mnohdy nestačí. Když třeba nějaké dítě vyklopí zmrzlinu, je potřeba to umýt,“ myslí si.

Úklid na zmíněných místech mají na starosti Technické služby. Ty se kritice brání. „Uklízíme tam několikrát týdně,“ uvedl ředitel Technických služeb František Kostelník.

Například na Zarámí podle něj bývá nepořádek hlavně kolem kontejnerů. „Jsou tam dva a jsou téměř permanentně přeplněné. Smetí se pak rozkopává všude kolem,“ řekl Kostelník. Dodal, že pracovníci služeb nejenže uklízejí odpadky, ale průchody a podchody také zametají. „Dohodli jsme se tak s magistrátem,“ řekl Kostelník.

Podle Věry Sandtnerové ze zlínského magistrátu, která má Technické služby na starosti, se průchody a podchody v centru krajského města uklízejí denně.
„Více nyní dělat nemůžeme. Začernalou zem v průchodu na Zarámí jsme čistili i ručně kartáči, vodou s čisticími prostředky. Bylo to v pět hodin v noci začátkem jara. Výsledek byl ale téměř nulový. Podlaha průchodu je totiž ze speciálního zdrsněného protiskluzového materiálu a čistí se hodně špatně. Navíc je to i drahá záležitost,“ uvedla.

Na podzim chce však zlínský magistrát i přesto úklidovou akci zopakovat a vyzkoušet, zda na špínu v průchodu nezabere jiný prostředek. „Máme zájem na tom, aby byl Zlín čistý,“ dodala Sandtnerová.