Marianka v hlavní roli. Tak znělo jednoznačné rozhodnutí kapely STRAM, která natočila k písni „V náručí“ videoklip s dívenkou na vozíčku. Třináctileté slečně se zdravotním hendikepem v podobě závažného onemocnění spinální svalové atrofie se splnil dívčí sen.

„Bylo to fantastické,“ komentovala natáčení usměvavá Marianka Vaněčková, která se několikrát v průběhu natáčení neubránila slzám dojetí. Premiéra videoklipu se nezadržitelně blíží.

„Už od samého počátku jsme do hlavní role chtěli obsadit přímo Marianku. Měli jsme však obavy, zda tak velké fyzické i psychické vypětí, které natáčení provází, vůbec zvládne,“ uvedl kytarista a zpěvák skupiny STRAM Vojtěch Kocůrek.

Dívka však byla podle jeho slov naprosto fantastická.

„Zpočátku byla sice trochu vyplašená, ale zejména díky trpělivému a velmi citlivému přístupu režiséra a kameramana v jedné osobě Jiřího Novotného vše zvládla na výbornou,“ doplnil.

Text písničky V náručí je příběhem o lásce. Díky své melodičnosti, dobrému aranžmá a povedenému textu se skladba prý sama vnutila do myslí členů skupiny jako adeptka na natočení videoklipu.

„Vsadili jsme opět na našeho dlouholetého kamaráda Radomíra Dolanského, který již dříve pro STRAM napsal scénář k humornému a přesto výpravnému videoklipu Pod Čerňanskú Kyčerú,“ přiblížil kytarista.

Výstava Gloria musicae! Historické nástroje ze sbírky Jaromíra Růžičky Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Na snímku sběratel Jaromír Růžička
TIP DENÍKU: Historické a unikátní hudební nástroje jsou k vidění v muzeu

Tentokrát to však neměl být jen pouhý příběh lásky. Autor scénáře Radomír Dolanský si všiml, že kapela hrála na benefičním koncertě pro hendikepovanou Mariánku a rozhodl se pro jiný úhel pohledu. Hlavní roli napsal pro postiženou dívku. Videoklip tak dostal zcela jiný rozměr. Na světě je podle něj mnoho lidí, kteří by chtěli prožít příběh lásky doopravdy, osud však rozhodl jinak.

„Snít ale může každý a to úplně o všem. Snění o náruči, o lásce a pochopení se stalo základem scénáře,“ uvedl Radomír Dolanský. Kytarista Vojtěch Kocůrek přidal, že tímto počinem chtěli morálně podpořit zdravotně postižené děti a jejich rodiče, obecně poukázat na jejich problémy a případně nastartovat vlnu solidarity.

„Bylo by úžasné, kdyby to byla pro lidi motivace, jak pomoci,“ uvedla maminka Marianky Marie Vaněčková. Stačí prý i drobná pomoc nebo výpomoc. Stále je podle ní mezi zdravými lidmi malé povědomí o hendikepovaných.

„Zdraví lidé ještě pořád v mnoha oblastech chtějí naprosto nesmyslně, aby se jim nemocní a postižení přizpůsobili,“ komentovala.

Přestože nadšení natočit klip mělo podle členů kapely vzestupnou tendenci, od slov k činům byla cesta dlouhá a prý i docela trnitá. Padlo na ni více než sto tisíc korun a zabrala téměř rok času. Videoklip s náročným tématem se kapela rozhodla svěřit do rukou profesionálů.

„První jsme tvořili díky amatérskému nadšení sami stylem: ten dělá to a ten zas tohle… a všichni dohromady uděláme klip,“ komentoval s úsměvem Vojtěch Kocůrek. Oslovili proto profesionálního kameramana Jiřího Novotného, se kterým se znali již z natáčení celovečerního filmu Děda.

„Jirka na spolupráci kývl, společně se scenáristou pak příběh vyšperkovali k dokonalosti,“ dodal kytarista.

Slavnostní premiéra videoklipu se uskuteční 5. června 2019 v sále v obci Jarcová, kde se také natáčel. Kmotrem bude zpěvák Petr Kolář.

Jediný pár labutí zpěvných, který kdy hnízdil v České republice, se vrátil na Zámecký rybník v Chropyni.
Celebrita Zpěvanka: odchová letos mládě?