„Tak toho uvidět v lese tak beru nohy na ramena i já a ani se neohlížím," komentuje statný Valach původce takového zděšení. Náměstím právě proběhl jeden z mnoha čertů a mezi řadami dětských návštěvníků letošního Mikulášského jarmeku zavládl chaos.

Chlupatá potvora s ocasem, rozšlebenou tváří a obrovskými rohy budí právem respekt i mezi dospělými. Ostatně čerti si své oběti příliš nevybírají a unášejí i zlobivé dospělé.

„Jen si ji odneste," povzbuzuje mladík čerty, kteří mu odnáší přítelkyni.

Kouzlo valašsklobouckého jarmeku je právě v tom, že se zde snoubí tradice a zábava. Je tu možno se dobře najíst, dobře nakoupit a třeba se i něčemu přiučit. O oblibě a věhlasu jarmeku dobře vypovídají zaparkovaná auta. Kromě vozidel se zlínskou či vsetínskou značku je vidět registrační značky z Ostravy, Olomouce, Prahy, ale i Hradce Králové či Českých Budějovic. Záplava slovenských značek napovídá, že jarmek si oblíbili i Slovácí.

Letošní jarmek dbal na představování tradic. Pomohlo k tomu i uspořádání několika soutěží.

O nejlepší starostovskou slivovici, nejlepší kysané zelí, mikulášský perník, nebo pečeného pána či paní z kynutého těsta. To jsou jen některé z oblíbených přehlídek valašského kumštu. Právě soutěž o nejlepší starostovskou slivovici s podtitulem „Než sa napálí nová" však patří mezi nejoblíbenější.

„K odbornému posouzení bývá hodnotitelské porotě v posledních letech doručeno vždy kolem pětadvaceti vzorků slivovice z obcí na moravské i slovenské straně hranice. Starostové mohou do soutěže přihlásit slivovici svoji vlastní, obecní, nebo prostě tu nejlepší z jejich obce," popsala pravidla soutěže Eva Sáblíková, členka organizačního výboru…

Více o valašskoklo­bouckém mikulášském jarmeku v pondělním Zlínském deníku