Podle rozsudku se měl Jiří Devátý před čtyřmi lety pokusit protizákonně převést budovy zlínské Tržnice i s pozemky na svého syna Tomáše.

Budovu tržnice, kde sídlí i rockový klub Golem, vlastní od roku 2003 akciová společnost Murtec Protection. Jejím hlavním akcionářem je Stanislav Devátý. Ten právě přišel v červnu roku 2005 na to, že se jeho bratr pokusil přepsat budovu na synovce Tomáše, a to na základě plné moci, kterou Jiří Devátý disponoval.

Tomáš měl navíc budovu získat údajně za kupní cenu čtyřiadvacet milionů. Tržnice měla přitom hodnotu šedesát milionů.

Za to Jiřího Devátého zlínský soud potrestal dvou a půlletým vězením s podmínkou na čtyři roky. Mimo to nad ním vyslovil i dohled probačního úředníka. Jeho syna Tomáše naopak zprostil obžaloby.

S takovým rozsudkem však nesouhlasí jak samotný Jiří Devátý, tak i státní zástupce. Proto se obě strany odvolaly k vrchnímu soudu.

„Státní zástupce se domáhá, abychom obžalovanému zpřísnili trest. Podle jeho názoru je potřeba mu ještě uložit nejméně padesátitisícovou pokutu a zákaz správcovské a mandátní činnosti, stejně tak i činnosti zmocněnce na základě plné moci, a to na dobu sedm let. V případě jeho syna se domáhá, abychom zprošťující rozsudek vrátili a případ poslali zpět krajskému soudu. Podle názoru státního zástupce provedené důkazy dostatečně ukazují na vinu obžalovaného Tomáše Devátého,“ vysvětlil mluvčí olomouckého soudu Petr Angyalossy.

Naopak Jiří Devátý tvrdí od počátku, že se ničeho nedopustil. A o tento názor opírá i své odvolání. „Poukazuje na to, že jsou pouze kriminalizovány jejich rodinné spory,“ konstatoval dále mluvčí.