Proč? Vadí jim především, že omezila přístup do parku i průchod, kterým si lidé zkracují cestu městem. Radnice navrhuje jednoduché řešení: město park koupí. Eva Gajdošík však o jeho prodeji neuvažuje.

Ve skutečnosti je to tak, že zámecký park podléhá deset let jistým pravidlům, jejichž dodržování dosud nikdo nekontroloval. Nová majitelka však ano. Nestrpí v parku mládež, která se válí po trávě a kouří, ani pejskaře, jež prý nejsou schopni po svých zvířatech sbírat exkrementy. Projíždět jím nesmějí kolaři, bruslaři a auta do něj vjíždí pouze na povolení. Co se týče provozního řádu průchodu, má jej až na nový zákaz fotografování stejný jako bývalý majitel.

Majitelka realitní kanceláře zámek koupila loni v červenci od plastikářské firmy Fatra Napajedla s věcným břemenem. V tamním parku totiž sídlí městský Klub kultury, k němuž je třeba umožnit přístup. Pravdou však je, že kromě cesty do budovy byli místní odjakživa zvyklí si jakkoliv parkem krátit cestu z jedné strany města na druhou nebo se v něm pohybovat bez omezení.

Nyní nemohou, což je štve. Živě o tom diskutují nejen mezi sebou, ale také nainternetové sociální síti Facebook. Zřídili si tam speciální skupinu s názvem Nemám rád/a HRABĚNKU a nestydím se za to…;). Ta má dosud má přes dvě stovky členů.

„Dřív jsem každý den chodila do zámku se svým synem. Malý uviděl další děti, v pohodě si hrály a já mohla pokecat se známými. Bylo bezva, že tam nejezdily auta. Teď bloudím po Napajedlích a nevím, kam se vrtnout. Štve mě to,“ vyjádřila se v diskusi místní matka.

Velmi si na nynější stav postěžovala i další pisatelka. „Nemůžu si sednout s kamarády na louku a zahrát si hakys, s létajícím talířem nebo si přečíst blbou knížku,“ postěžovala si další pisatelka.

Eva Gajdošík rozhodně nesouhlasí s tím, že by nestrpěla v zámeckém parku slušné lidi. Nevadí jí maminky s kočárky, důchodci ani milenecké dvojice na procházkách. Je ale pravda, že jí byla trnem v oku zejména jistá skupina mladých, která se tam pravidelně scházela.

„Mohou si za to sami. Desítky lidí se běžně válely na trávě, popíjely tam a kouřily vodní dýmku. Přitom mi vulgárně nadávaly. Kdyby se chovaly jinak a nedělaly takový binec, mohly se v parku volně pohybovat,“ vysvětlila majitelka.

Zmínila konkrétní příklad, který se stal před několika týdny. U Klubu kultury se sešly dvě stovky mladých, protože končil provoz tamní bufet. V zámku byla zrovna svatba.

„Mladí se opět váleli na našem pozemku a chovali se podobným způsobem. Navíc vulgárně vykřikovali, že chystají bordel. Zavolala jsem proto na zámek policii,“ přiblížila Gajdošík.

Po tomto incidentu se však setkala s ještě větší vlnou kritiky. „Nechápu, co bychom jí na té trávě udělali. Sobotní akce byla super. Nevím, co tam chudáci policajti chtěli řešit,“ kroutila hlavou jedna z diskutujících na Facebooku.

Strážkyně městské policie Napajedla Denisa Kalmárová však potvrdila, že návštěvníci bufetu se skutečně váleli na soukromém pozemku, kde neměli co dělat.

„Scházeli se tam pravidelně. Sedávali v parku u rybníčku i na travnaté ploše a popíjeli. Když je nyní klub zavřený, majitelce bych doporučovala, aby si soukromý majetek na noc zamykala,“ poznamenala Kalmárová.

Město dosud žádnou stížnost týkající se zámeckého parku neobdrželo. Nicméně je o této záležitosti informováno.

„Máme maximální zájem o nadstandardní vztahy s vlastníkem, aby občané mohli využívat i prostory, které nejsou součástí smlouvy o věcném břemenu. Nicméně chápeme jeho vlastnické právo v případě, kdy dochází k poškozování majetku. Lidé musí respektovat pravidla,“ míní místostarosta Milan Vybíral.

Aby však radnice dalším konfliktům zamezila, dohodli se radní na posledním zasedání, že projeví nabídku zámecký park pronajmout nebo koupit. „Hodláme v areálu opravit z evropských dotací Klub kultury a okolní prostory jsou pro nás zajímavé,“ doplnil Vybíral.

Majitelka Gajdošík zatím oficiální nabídku nedostala, ale o prodeji stejně neuvažuje. „Radnice mohla park i se zámkem před rokem koupit sama a neudělala to. Obávám se, že by neměla peníze na to starat se o něj,“ podotkla zámecká paní.

Když tedy nesmíme do parku, proč nechává radnice hraběnce za městské peníze sekat trávník a platí osvětlení? ptají se občané.

„Věcné břemeno neznamená jen právo, ale i povinnost zajistit osvětlení v parku z důvodu lepší bezpečnosti nebo udržovat komunikace. Co se týče trávníku, už s minulým vlastníkem jsme měli dohodu, že město bude séct plochu v bezprostřední blízkosti břemene. Zbylá část je zakázkou,“ objasnil místostarosta.

Kritika na Facebooku

Kritika ze strany napajedelských občanů na zámeckou paní Evu Gajdošík nezná mezí. Někteří si servítky neberou. Vulgární slova Deník vynechal. Zaregistrovaná jména pisatelů má k dispozici.

„Hraběnka nechala oplotit všechny vchody do parku kromě dvou hlavních bran.“
„Na trávu se nesmí a lavičky z parku zmizely.“
„Průchod přes zámek je sice otevřený, ale jakým způsobem? Nemůže se přes něj na kole, kolečkových bruslích ani se psem.“
„Rádoby bezbariérový přístup severní branou je nebezpečí samo. Viděla jsem přes ty dvě dřevěná prkýnka projíždět paní na vozíčku, které museli pomáhat tři cizí lidi, aby to vyjela.“
„Respektuji, že zámek koupila, ale zelené prostory by měly zůstat pro veřejnost přístupné, k odpočinku a tak.“
„Jelikož pracuji jako podnikatel v kadeřnických službách a jsem denně ve styku s napajedelskou veřejností, tak vím, že paní Bathory nemá půlka občanů rádo.“
„Říkáš půlka?? Vsadím se, že menší průzkum by ukázal, že je jich naprostá většina.“
„Já si tady můžu psát, co chci. To mi paní hraběnka nezakáže!!! Je to můj svobodný názor.“
„Ti její hlídači nemají vůbec právo na cestě zastavovat lidi kvůli údajnému porušování řádu, že jedou na kole nebo se psem.“
„Paní hraběnka neplní sliby a ruší akce, které byli v zámku několik let tradicí. Nebo ona je až zas tak neruší, ale chce pro sebe zpeněžit. Tak se jí na to organizace, které nemají prostředky, můžou tak leda…“
„Ti feťáci budou jenom zástupný problém a to mi nikdo nevymluví.“
„Říká, jak jí jde město po krku, přitom je s paní starostkou velká kamarádka.“
„Myslím, že zakázaný přístup do zámeckého parku vadí většině. Jsem starší a zámek je moje srdeční záležitost.“
„Mám obavy, že paní hraběnka to má v Napajedlích spočítáno. S tím ovšem musela počítat, když zámek kupovala a měla v plánu zavést tato striktní pravidla.“