„Trenéři věnující se mladším a starším žákům či třeba dorostu dělají svou práci zadarmo. Díky tomu fungujeme. Ale ruku na srdce, zadarmo už to dneska nikdo dělat nechce. Naštěstí tam ale máme dobré vztahy. A o tom to je,“ posteskl si například Vratislav Rudolf z výboru oddílu FC Fryšták. Revanšovat se jim proto alespoň snaží ze své sponzorské firmy, ovšem jinak než finančně.

„Lze říct, že nám všeobecně chybí několik desítek tisíc korun na činnost. Klukům bychom měli dávat za měsíc minimálně tři až čtyři tisíce. Celkem jich máme šest. Obec nám sice přispívá každoročně nějakou částkou, ale zdaleka to nestačí. Co energie, údržba nebo třeba praní dresů,“ pokrčil rameny Vratislav Rudolf.

S nedostatkem peněz se potýká například i FC Rak Provodov. Trenéři tam rovněž trénují mládež zadarmo. „Uvítali bychom, kdybychom jim něco mohli přispět. Díky obci můžeme sice udržovat hřiště, zbytek ale prakticky sponzoruji já ze své firmy,“ potvrdil trenér Josef Rak.

Zhruba třicet členů čítá TJ Sokol Babice, ani tam nemají peněz na rozhazování. Spíše naopak, financování je pro ně obtížné. „Kde bychom byli bez dotace? Ale ani ta není nikterak velká. Co vyberu na poplatcích, musím dát polovinu župě. Ze zbytku zaplatit základní věci,“ konstatoval za TJ Sokol Babice David Šurmánek. Všichni funkcionáři pak svou práci dělají rovněž zadarmo, nevidí za to ani korunu.

„Děláme to srdíčkem, jinak by to opravdu nešlo. Situace je bohužel dneska taková, že sportovní odvětví jsou hodně podfinancovaná. Něco by se s tím mělo udělat,“ vysvětlil situaci David Šurmánek.

Přílivu peněz by se nebránila ani Tělovýchovná jednota Zdounky. Podle tamního předsedy Zdeňka Čevely není peněz nikdy dost.
„Nijak se ale zatím necítíme omezeni vzhledem k tomu, že nám pomáhá i obec, tak se dá vyjít. Není to ale na žádné rozhazování,“ konstatoval pro Deník Zdeněk Čevela.

Více peněz by jim pak umožnilo investovat do jiných věcí, například pomůcek, vybavení hráčů či ke zlepšení kultury prostředí areálu a mnoho dalšího.