Žáci mají poslední týden prázdnin. Učitelé si lámou hlavu nad plány a rozvrhem hodin

„Hned první den jsem byla v komisi u opravných zkoušek. Všichni zdárně postoupili do vyšších ročníků. V příštích dnech se budu věnovat výzdobě školy," říká učitelka Alexandra Gorčíková ze Základní školy Dřevnická ve Zlíně.

I její kolegyně mají celý týden co na práci. Na flákání nemá zkrátka nikdo ani pomyšlení. Je potřeba připravit třídy na výuku, vyzdobit nástěnky a chodby, ale také vybavit tematické místnosti, například učebnu zeměpisu nebo výpočetní techniky. Mimo to musejí kantoři vyplnit povinnou dokumentaci a tvořit tematické plány. „Je to vlastně rozdělení učiva podle hodin, zjednodušeně co kdy budu učit," upřesnila Gorčíková.

Pokud si někdo myslí, že je ve škole rušno jen ve školním roce a v přípravném týdnu, je na omylu. Mnohdy je tomu právě naopak.

Kromě nepedagogických pracovníků, kteří prováděli generální úklid školy, navštěvovali školu během letních prázdnin také samotní pedagogové.

„Učitelé mají vždy naplánované konzultace pro žáky, které čekala opravná zkouška. Letos jich bylo celkem pět," informoval ředitel Základní školy Dřevnická Pavel Dvořák.

I když pracovníkům školy a hlavně školákům letní prázdniny skončí, dočkají se zaslouženého odpočinku i během roku.

Ten letošní je ve znamení skoro samých trojek.

Vyučování v prvním pololetí potrvá od 3. září 2012 až do 31. prosince 2012. Tedy přesně 120 dní. Pět z nich bude patřit státním svátkům a další dny podzimním a zimním prázdninám. Rodiče s dětmi tedy ještě po začátku školního roku do konce roku 2012 stráví včetně víkendů a svátků 39 dní.

Spousta státních svátků zasahuje doprostřed týdne. Děti se tak leckde mohou dočkat ještě nějakých pár dnů volna navíc.

„Ředitel má možnost udělit během školního roku celkem pět volných dnů. Počítám, že i letos tuto možnost využijeme," dodal ředitel.

Druhé pololetí začne vyučováním hned po Vánocích, a to ve čtvrtek 3. ledna 2013. Na jednodenní pololetní prázdniny se mohou děti těšit v pátek 1. února 2013. Pracovních dní do konce školního roku bude 177.

Děti s rodiči tedy budou moct strávit v roce 2013 společně 54 dní včetně svátků a víkendů. Jarní prázdniny by měly pro Zlínský kraj připadnout na 25. února až 3. března 2013. Děti budou mít v roce 2013 deset dní volna včetně svátků a jarních prázdnin.

Rozhovor s ředitelem ZŠ, Pavlem Dvořákem: Školám se sběr papíru vyplatí

Zlín - Vcházím do základní školy v Bartošově čtvrti a nestačím se divit. Čekal jsem klid. Tady je to ale jako ve včelím úlu. Dvě učitelky nesou obrovský barevný papírový řetěz a vyhazují jej do koše. V dálce vidím přibíhat ředitele Pavla Dvořáka, který mě vítá a vede do ředitelny.

Jak jste si užil slunné léto? Snad jste pořád nepracoval.

Letošní prázdniny jsem si opravdu užil. Bylo potřeba zajistit celou řadu věcí. Například rekonstrukci chodníku k tělocvičně, rekonstrukci výdejních oken ve školní jídelně, sociálních zařízení a celou řadu dalších „drobností". Takže moc dovolené jsem vyčerpat nestihl.

Snad jste na to ve škole nebyl přes prázdniny sám. Nebo se pletu?

Bylo by iluzí domnívat se, že škola je dva měsíce zavřená. Naopak, mnohdy je zde živěji než během školního vyučování. Nepedagogičtí pracovníci se věnují především úklidu po řemeslnících a dále činnostem, na které není během školního roku prostor (např. čištění koberců, umývání oken apod.). Učitelé mají naplánovány konzultace pro žáky, které čeká opravná zkouška.

Kolik takových letos bylo? Víte to z hlavy?

Ano, v tomto roce se jednalo o pět žáků.

Učitelům začal přípravný týden Co všechno musejí zvládnout?

Učitelé se věnují především přípravě dokumentace a tříd na nový školní rok.

Kdo vlastně rozhoduje o třídnictví a školních dozorech? Vy?

V konečné fázi rozhoduji o všem já. Třídnictví předtím konzultuji jednak se svou zástupkyní a samozřejmě s dotyčnými učiteli a to již před prázdninami. Dozory se řeší před začátkem školního roku podle rozvrhu jednotlivých učitelů.

Školní rozvrh. To musí být určitě oříšek jej poskládat.

To máte pravdu. Existuje však speciální program, který nám pomáhá. Vedle něj musíme také dbát na jistá pravidla. Například matematika, chemie i fyzika by se měly učit ráno, kdy jsou děti nejbystřejší. Naopak občanská výchova a hudební nauka jsou vhodné spíš po obědě.

Dětem končí prázdniny. Co je kromě výuky může do školy nalákat?

Součástí školního roku je celá řada akcí, které se konají mimo školu. Jsou však součástí vyučování. Z těch vícedenních je to například lyžařský kurz, škola v přírodě, výuka plavání. Kromě toho se během roku uskuteční řada exkurzí a tematických zájezdů. Navštívíme filmová a divadelní představení, koncerty a jiné. Naši žáci se také účastní řady sportovních i dovednostních soutěží.

Takové akce stojí určitě spoustu peněz. Z čeho je financujete?

Část nákladů na tyto akce hradí žáci sami, část hradíme z fondu SRPŠ a část z provozu školy.

Základní školy si ještě obecně drží sběr papíru. Vyplatí se to?

Sběr papíru se vzhledem k výkupním cenám vyplatí. Proto budeme i letos pořádat několik sběrových dnů. Veškerý výtěžek z těchto akcí je poukazován na fond SRPŠ a z něj se pak vrací zpátky k žákům. Z těchto peněz také nějaké akce hradíme. Velmi dobře se nám spolupracuje s technickými službami Zlín.

A ještě, jak je to tomu letos s prvňáčky? Prý je jich více než loňský rok.

Bohužel musím říct, že vzhledem k velkému počtu odkladů máme v první třídě méně žáků než vloni. 

Ptali jsme se vás: Jak se těšíte do školy?

Aneta Smetánková, 12 let, Zlín, žákyně: Asi na tělocvik. Ráda hraju třeba vybíjenou, ale i basketbal, fotbal a tak. Těším se i na kámošky ze třídy, jdu do šesté třídy. Chodím do školy Mikoláše Alše, na dvanáctku ve Zlíně.

Jaroslav Buchlák, 9 let, Zlín, žák: Jdu do čtvrté třídy ve škole Emila Zátopka a těším se na matematiku a češtinu. Počítám si i doma. Počítám příklady, násobilku, dělení se zbytkem… Mám rád třeba i hádanky a slovní úkoly.

Eva Navrátilová, 12 let, Zlín, žákyně: Nejvíc se těším na nové spolužáky. Jdu totiž na gymnázium v Otrokovicích. Jdu tam se svojí nejlepší kamarádkou, budeme spolu sedět v lavici. Těším se třeba na češtinu, ráda čtu. Čtu furt! (Smích.) Teď třeba Harryho Pottera.

Petr Herman, 13 let, Zlín, žák: Jdu na 17. základní školu a těším se na tělocvik. Rád hraju házenou, chodím i do házené do klubu Handball Club Zlín. Hraju křídlo, levé i pravé. Mým vzorem je nejlepší házenkář Filip Jícha.

Gabriela Kvasničková, 8 let, Zlín, žákyně: No těším se, že se zase budu trochu učit. V létě jsem byla na táboře na chatě Pod Tesákem a bylo to super. Teď už se těším do školy. Jdu do třetí třídy na pátou základní školu. Baví mě čtení, teď čtu Jů a Hele velká kniha.

Kateřina Srbová, 15 let, Valašská Polanka, studentka: Nejvíc se těším na nová děcka, možná i hezké kluky (smích), jelikož jdem teďka do prváku na gympl do Vsetína. Ve třídě nás má být třicet. Těším se na angličtinu, mám ráda jazyky. Plánuju, že bych jednou jezdila po světě.

JAKUB SCHMID