Takto mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák komentuje počínání místních sprejerů. Krajské město je totiž z řady těch, které mají s grafiťáky neblahé zkušenosti.

Doplnil však, že se počet posprejovaných míst snižuje. Prý je za tím možnost v některých místech vytvářet graffitty legálně.

Mluvčí zlínské policie Šárka Škubalová podotkla, že boj se sprejery je náročný.

„Je to zejména z toho důvodu, že se realizují povětšinou v noci a dotyčné je velmi obtížné chytit přímo na místě,“ domnívá se Škubalová.

K tomu Dvořák dodal, že se osvědčuje pomoc občanů. „Pokud, klidně i anonymně, upozorní strážníky na sprejera v akci, je větší šance ho dopadnout,“ uvedl Dvořák.

Starosti mají i v Otrokovicích.

„Především se různé výtvory objevují na zastávkách městské hromadné dopravy, protipovodňových stěnách či dopravním značení,“ konkretizovala mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková s tím, že se částka na opravu poničených objektů pohybuje v řádech desítek tisíců.

Podle šéfa vsetínských městských strážníků Nikolaje Martináka jsou nejhorší ti, kteří si na sprejery pouze hrají.

„Od nich se občas dočkáváme na fasádách domů, ale i jinde, takzvaných tagů, tedy stylizovaných podpisů, kterými daná místa nepěkně označkují. S nějakým uměním to ale nemá vůbec nic společného,“ zdůraznil Martinák.

Nastínil dále, že největší potíže působili sprejeři městu před sedmi či osmi lety. Oproti dřívějšku je nyní situace výrazně lepší.

Ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skbřebský připomenul, že před dvěma lety se jim podařilo odhalit několik sprejerů, čímž nastal v počtů graffitů ve městě znatelný pokles.

„V poslední době se nám tu ale opět začínají objevovat nové malůvky, kterými se na sprejerské scéně patrně prezentuje nějaký nováček,“ připustil Skřebský. Podle něj věnují strážníci sprejerům maximální pozornost.

„Máme vytvořenu databázi jejich výtvorů a míst, kde se ocitají nejčastěji. Jakmile se objeví něco nového, hned to evidujeme,“ poukázal Skřebský. Připomenul, že sprejerství je trestným činem, za který hrozí až roční vězení.

„Většinou však pachatelé končí s pokutou v řádech desítek tisíců korun nebo s přídělem veřejně prospěšných prací,“ přibližuje.

Uherský Brod aktuálně samozvaní umělci se sprejem v ruce příliš netrápí.

„V minulosti jsme tu měli několik případů sprejerství, ale v poslední době se nám je daří takřka zcela eliminovat. Loni se nám několik osob v této souvislosti poštěstilo dopadnout, takže teď tu máme relativní klid,“ sdělil velitel uherskobrodských strážníků Libor Kubiš.

Podobně jsou na tom v Kunovicích. Podle místostarosty města Pavla Vardana to bývají obvykle dva až tři případy ročně.

„Dotčeny bývají tradiční objekty, jako jsou autobusové a vlakové zastávky, mosty, podjezdy a plochy v okrajových částech města,“ vysvětlil Vardan.

Viktor Chrást