„Česal jsem na zahradě jablka a otřásal švestky. Chtěl jsem splnit ještě další úkol, ale rozbila se mi sekačka a proto jsem také do Zlína přijel pozdě," omlouval se.

Nadšený tým mu rovnou zazpíval „Jura je hvězda, Jura je naša hvězda, Jura je najlepší!" nebo „Mnoga ljeta živijó… Aby nás Pán Bůh miloval, hříchy odpustil…" Připíjelo se šampaňským – špunt při otevírání dobrého pití vystřelil do výšky, odrazil se od světla na stropě a rozbil i skleničku na stole…

„Zvítězil celý tým. Měli jsme nejlepší tým, proto jsme vyhráli. A podařilo se nám o tom přesvědčit i voliče," řekl Jiří Čunek a všem poděkoval za práci, rozdal květiny i dárky.

Úspěch KDU-ČSL ve Zlínském kraji vidí i ve zkušených lidech. „Vsadili jsme na to, že jsme šli do voleb se zkušenými lidmi, s úspěšnými starosty. Také jsme dokázali, že není dobré vybírat stranu, ale osobnosti. Naše kampaň stála zejména na mně, protože lídr je zásadní," vysvětlil. I proto si vytvořili vlastní kampaň a nepřebrali tu celostátní.

Koalici by Jiří Čunek rád vyjednal co nejdříve. Už příští týden by chtěl mít jasno a koalici sestavit. O možné koalici bude jednat se všemi stranami kromě strany komunistické. „Vyjednávat s nimi budu podle pořadí, na jakém se umístili, tedy nejprve s ANO. V hlavě již mám představu, jak by koalice mohla vypadat, ale nejprve ji chci sdělit svým kolegům," vysvětlil.

Volební štáb KDU-ČSL

Zmínil ale, že pravděpodobně nezůstane starostou. „Být poslancem a současně senátorem je téměř střet zájmů. Podobně jako být starostou a hejtmanem. Osobně bych to asi nezvládal, ale naopak může být užitečné být senátorem a hejtmanem," domnívá se Jiří Čunek. Křeslo starosty tedy zřejmě předá, ale zatím není jasné komu. Tady se bude vyjednávat i měsíce.

Tým KDU-ČSL se ve zlínské Orlovně při očekávání konečných výsledků občerstvoval kuřecími řízky, klobáskami, koláči i dobrým pitím. Chvílemi se také zpívalo.

„Máme velkou radost," řekla Deníku Karla Vaculínová – tajemnice krajského vedení KDU-ČSL. „Podle mne se ale nedá vůbec věřit průzkumům, protože zatím výsledky voleb vypadají úplně jinak, než jaké byly odhady," prohlásila s tím, že předvolební průzkumy by úplně zrušila. „Pokud bude Jiří Čunek hejtmanem, určitě to bude pro Zlínský kraj velká výhra," dodala jednoznačně. Slavit může i svou osobní výhru. „Vsadila jsem se o 20 litrů kvalitního vína se starostou ze Starého Města Bazalou, že nebudeme potřebovat Ivo Valentu do koalice a teď je jasné, že jsem vyhrála!" smála se spokojeně.

Radost z úspěšné bitvy byla znát na každém. Celý tým sice ve výhru věřil, ale konečný výsledek byl možná nad očekávání dobrý. „Vítězství Jiřího Čunka bylo očekávané, ale těší mne také vysoký počet hlasů a podpora voličů. Lidé zřejmě pochopili, že je potřeba výrazná změna," řekl Deníku předseda krajského předsednictva KDU-ČSL Jiří Stodůlka, podle kterého už vedení Zlínského kraje jelo samospádem. „Už několik let se nedělo nic negativního, ani pozitivního. Žádná výrazná aktivita," kritizoval laxní vedení kraje. Na volbách ho překvapil velký úspěch SPD. „Je to až neuvěřitelné. Domnívám se, že to bude do budoucna velký problém," předpokládá Jiří Stodůlka.

Autor: Marcela Kaniová