Jednou ze zásadních změn má být posunutí stávajícího chodníku podél frekventovaného silničního tahu směrem na Babice o pár metrů dál od silnice. Po novu tak chodci díky tomu nebudou bezprostředně ohrožováni neukázněnými řidiči, ani znečištěni od deště či sněhu, který řidičům odstřikuje od kol.

„Čím dál budou chodníky od silnice, tím bezpečnější to bude pro děti," říká pro Deník ředitel spytihněvské základní školy Petr Mašláň. Změnu tak jednoznačně vítá.

„Děti jsou živé, a co si budeme vykládat, v zápalu hry se může lehce stát, že se najednou ocitnou na silnici. Za mě je oddálení chodníků od cesty velké plus," podotýká ředitel. Uvítal by také z hlediska bezpečnosti i semafor u přechodu pro chodce před školou. To je ale zatím hudba vzdálené budoucnosti, na přecházení dětí tam proto zatím dohlížejí ve dny školní výuky policisté.

Obnova centra zahrnuje podle starosty Víta Tomaštíka i úpravu místních komunikací, dalších chodníků, změnu trasování či úpravu okolí kostela. A právě za ním v těchto dnech vzniká asi dvanáct nových parkovacích míst.

„Částečně se také ruší parkoviště ve středu obce, poblíž potravin, kde bylo parkovací stání pro kamiony. Pro stejný účel poslouží nově jen část, zbytek coby nové parkoviště pro osobní auta," informuje starosta.

Podotýká, že se jednalo o požadavek Ředitelství silnic a dálnic, ze strany policistů bylo zase dlouhodobě označováno jako dopravní závada. „Byl to spíše podnět našich kolegů z odboru koncepce.

Pravdou je, že tam stávaly kamiony, které bránily ve výhledu autům jedoucím jak z přilehlé boční cesty, tak i těm po hlavní cestě. Řidiči neviděli na začátek přechodu pro chodce, neměli tak jistotu, že jim někdo nevkročí do cesty," vysvětluje šéf zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek. Navýšení počtu parkovacích míst leckterý obyvatel obce vítá, například Petr Manna.

„Dle mého názoru obec sice není až tak velká, ale parkovišť tu moc není, takže vítám, že to odstavné pro kamiony nezruší kompletně. Jestli tam opravdu vznikne nějaké stání pro osobáky, budu rád. V opačném případě, kdyby jej zrušili či zmenšili, obával bych se dopadu na tamní potraviny a jiné podnikatele," myslí si.

Do druhé etapy obnovy centra se obec plánuje pustit výhledově v řádu několika let. Zahrnovat by měla zřízení bezpečnostních ostrůvků u přechodů, nový odbočovací pruh na Halenkovice či úpravu plochy před kulturním domem. Vše ale záleží na vyřešení vlastnických vztahů.