Jsou totiž vyrobena z kovového šrotu.„Výstava je atraktivní nejen pro děti, ale třeba i pro pány v mém věku,“ uvedl s úsměvem ředitel obchodního centra František Rochovanský.

Zmíněné exponáty jsou součástí projektu Kovozoo, jehož organizátorem je společnost Kovosteel ze Starého Města.„Máme hotových dvanáct zvířat a další se intenzivně připravují,“ uvedl koordinátor projektu Martin Malúš. Do dubna 2012, kdy bude netypická zoo v areálu šrotoviště otevřena, by mělo být vyrobeno kolem šedesáti zvířat. Už nyní je tam k vidění ta část zvířat, která není součástí putovní výstavy.

Autorem projektu je ředitel Kovosteelu Bronislav Janeček.„Před několika lety jsem navštívil Tunis, kde mě velmi zaujala práce tamních umělců, kteří vyrábějí modely zvířat ze zbytkového šrotu,“ objasňuje vznik myšlenky Janeček.„Po dvou letech jsem přesvědčil spolupracovníky, abychom ve Starém Městě vybudovali vlastní neobvyklou zoo,“ dodává.

Celý projekt je spojen se soutěží. Rozšířit kovovou faunu mohou nejen umělečtí kováři, ale také kutilové s fantazií, které to jednoduše baví. Soutěžní díla bude hodnotit odborná porota a vítěz, který získá finanční odměnu, bude vyhlášen v dubnu 2012 na akci Den Země.

Geparda, který se momentálně nachází v Centru Zlín, vytvořil Jan Šerák.„Vyrobit Elektru mi trvalo asi 200 hodin. Proces výroby byl náročný. Obnášelo to spoustu řezání, obrušování a svařování,“ vzpomíná Šerák. Ve výrobě mu pomohl například kamarád, díky kterému se dostal hodně blízko ke skutečnému gepardovi.„Mohl jsem si ho tak detailně nastudovat a nafotit,“ vysvětluje tvůrce.

LUCIE MRÁZKOVÁ