Vizovice mají na vybudování zdravotního střediska přislíbenu devatenáctimilionovou dotaci. Mohly by však o ni přijít

Město má přitom na vybudování Lékařského domu přislíbenu bezmála devatenáctimi­lionovou dotaci od Regionální rady, která o přidělení evropských peněz rozhoduje. „Jednou z podmínek k jejímu získání je ale skutečnost, že stavba musí být zkolaudována do 31. prosince 2012,“ potvrdila mluvčí rady Renata Škrobálková.

Až donedávna přitom platilo rozhodnutí umístit Lékařský dům na místě někdejší tržnice. Vizovická radnice přitom už vlastní prakticky všechny potřebné dokumenty, které jsou k zahájení výstavby v této lokalitě zapotřebí. Ty pocházejí ještě od bývalého vedení města. Nová vládnoucí garnitura však preferuje vybudování zdravotního střediska v prostoru stávajícího kina.

„K výstavbě na místě kina ale radnice nemá ani územní rozhodnutí, ani stavební povolení, ani další potřebné dokumenty. Navíc pozemky, kde by měl dům nově stát, nepatří všechny městu,“ tvrdí vizovický zastupitel a bývalý místostarosta města Jaroslav Burkart (ODS), který se obává, že obstarat potřebná povolení a následně postavit třípodlažní budovu do konce příštího roku je na samé hraně stihnutelnosti. „Od vedení města to vnímám jako nesmírně riskantní tah. Snadno by se taky mohlo stát, že o mnohamilionovou dotaci kvůli nestihnutí lhůty Vizovice přijdou,“ zdůraznil Burkart.

Starosta Vizovic Roman Persun (Nestraníci) i místostarostka města Zuzana Štalmachová (ČSSD) se k celé záležitosti odmítli vyjádřit. Mnohem sdílnější byl alespoň radní Zbyšek Kubíček (TOP 09). Podle něj bude sice stihnutí stanoveného termínu komplikované, ale město se o to prý pokusí. „Lokalita kina za to stojí. Pro pacienty i lékaře je dostupnější, narozdíl od tržnice pak také nabídne nepoměrně více parkovacích míst,“ vysvětluje Kubíček. Ten se zároveň domnívá, že se stavebními pozemky, na kterých by zbrusu nová budova měla stát, nebude zásadní potíž. „Snad až na jednu parcelu už je město vlastní a i tu by podle mých informací neměl být problém získat,“ podotkl Kubíček.

S tím ale Burkart nesouhlasí. „S Orlem, jemuž pozemek patří, jednalo už bývalé vedení města a při ceně, kterou si za ně organizace řekla, se mi protočily panenky,“ přiznal exmístostarosta. Problémem je podle něj i fakt, že případný nákup parcely by muselo schválit zastupitelstvo a navíc se s ním nepočítá ani v rozpočtu města. To by prý pak spolu s případným zápisem do katastru nemovitostí mohlo zabrat až několik měsíců.

Obavy z nestihnutí termínu alespoň částečně rozptyluje vyjádření Škrobálkové. „Jestliže Vizovice předloží radě objektivní důvody, kvůli kterým případně nebude možné termín dodržet, je pravděpodobné, že jim dotaci neodebereme. Jednává se totiž o poměrně obvyklou situaci i u různých projektů v jiných městech,“ objasnila Škrobálková.

Výstavbu Lékařského domu přitom považuje jak současné, tak i bývalé vedení města za jednu z priorit. „V hustotě lékařů na jednoho obyvatele jsou na tom Vizovice vůbec nejhůře ze všech měst ve Zlínském kraji. Nové středisko by je k nám mělo přitáhnout a zvýšit tak zdravotní servis pro naše obyvatele,“ myslí si Burkart.

Podle Vizovana Martina Kováře je vznik Lékařského domu nezbytný. „Je jedno v jaké lokalitě, hlavně aby byl. Lapešova vila totiž kvůli své zastaralosti nevyhovuje jak pacientům, tak ani lékařům,“ posteskl si Kovář.Všechny dokumenty a zdůvodnění přesunu plánované stavby z tržnice na místo kina musí Vizovičtí Regionální radě vysvětlit do konce srpna. Poté bude následovat jejich nové projednávání, které by vznik Lékařského domu mělo definitivně posvětit a následně městu skutečně poskytnout přislíbenou dotaci.