„Obecní hasiči mají v garáži třicet let starou tatrovku. Nové auto stojí kolem pěti milionů korun. Stát dotuje zhruba půl částky. Víc než dvoumilionovou investici si ale nemůžeme jako obec dovolit,“ lituje polešovický starosta Michal Zapletal s tím, že radnice hasičům ročně přispívá asi dvěma sty tisíci korunami. Peníze však stěží vystačí na postupné úpravy chátrající zbrojnice a nejnutnější nákupy požární výstroje. Pouze jedna helma se zásahovým oblekem totiž stojí přibližně dvacet tisíc korun.

Požární vůz lze koupit i z „druhé ruky“ po profesionálních hasičích či vojácích. Jde ale takřka o zázrak, když se radním podaří vyřazené auto sehnat. „Podali jsme žádost o použitý armádní vůz. Těch je ročně k mání třeba dvacet. Jen v našem pořadníku je ale asi osm set čekatelů. Pokud nemáte dobré známé, k vyřazené technice se nedostanete,“ tvrdí Zapletal.

Hasiči by si podle nivnického starosty Jiřího Bršlici zasloužili větší podporu od státu, kraje či pojišťoven „Není fér, že všechno leží na obci, když naši hasiči zasahují v rámci celého okresu. Chtělo by to lepší systém dotování. Přispívat by mohly i pojišťovny, jejichž peníze vlastně hasiči chrání,“ míní Bršlica.

Zastaralá technika může zásah hasičů pořádně zkomplikovat. Právě na vybavení by se přitom měli maximálně spoléhat. S problémy se nedávno přímo v akci setkal i velitel staroměstských dobrovolných hasičů František Ryška. „Poslední potíže nás potkaly asi před měsícem u požáru, při kterém jsme museli se starou tatrovkou překonávat obtížnější terén. Jak se vůz naklonil, něco se uvolnilo a rozbila se nám převodovka. Oprava stála pětačtyřicet tisíc korun. Pro náš rozpočet je to velká rána,“ poznamenal Ryška.

Náklady hasičů nezahrnují pouze nákup drahého vybavení, ale i placené kontroly a opravy techniky nebo pohonné hmoty. V těžkém terénu se totiž spotřeba staré cisternové automobilové stříkačky pohybuje okolo třiceti litrů nafty na sto kilometrů.

Obcím aktivně pomáhá i Zlínský kraj. Letos přispěl na techniku dobrovolných jednotek téměř pěti miliony korun. „Pravidelně pořádáme setkání starostů, která obsahují i školení o úspěšném získávání peněz pro hasiče. Každoročně se snažíme navyšovat krajské dotace. V porovnání s jinými kraji jsme v podpoře jedni z nejaktivnějších,“ upozornil mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas.

Zásahový komplet v Kč

oděv cca 12 000,-
obuv cca 5 500,-
rukavice cca 1 500,-
přilba cca 7 000,-
dýchací přístroj cca 16 000,-