V Luhačovicích sestavilo kandidátku osm stran, stejně tak v Brumově-Bylnici

Slavičín

Ve Slavičíně bude chtít post starosty obhájit Jaroslav Končický, který je zároveň lídrem kandidátky za ODS.

„Myslím, že za nás mluví výsledky naší práce. Chceme na ni navázat a zaměřit se především na čerpání dotací z EU, zlepšit nabídku sportovních a kulturních akcí pro všechny obyvatele a rozšířit informační kanály, kterými se dostávají k občanům informace o činnosti radnice," vzkazuje součastný starosta voličům.

Lídrem kandidátky za ČSSD je nynější místostarosta Pavel Pinďák. „Všechny naše kandidáty spojuje společná vlastnost, a to je, že jim není lhostejné, co se v našem městě děje a kam by naše město mělo směřovat," ujišťuje kandidát.

Rád by pokračoval v investicích, jako jsou rekonstrukce koupaliště nebo opravy veřejných budov. „Budeme také usilovat o stabilizaci ekonomiky Městské nemocnice Slavičín a bojovat s provozovatelem skládky a kompostárny tak, aby provoz těchto zařízení neměl negativní dopad na naše občany," doplnil Pinďák.

Například kandidátku za KSČM vede ve Slavičíně nestraník Ervín Haraga, o hlasy bude bojovat i KDU-ČSL s lídrem Zdeňkem Durďákem, hnutí ANO 2011, hnutí Nezávislí a Nezávislý kandidáti s podporou TOP 09. Většina z nich však prozatím kandidáty i program tají s ohledem na to, že oficiální rozhodnutí o registraci či odmítnutí kandidátních listin či o případném vyškrtnutí kandidáta obdrží teprve 23. srpna.

Luhačovice

Trochu jiná situace je v Luhačovicích. Tam už dlouholetý místostarosta a posléze starosta za ODS František Hubáček v letošních komunálních volbách post obhajovat nebude.

„Za čtrnáct let se tady toho poměrně hodně změnilo a jsem rád, že jsem u těchto změn mohl být. Na druhou stranu je potřeba v určitém okamžiku přepřáhnout a dát věcem nový impulz," řekl před časem v rozhovoru pro Deník. František Hubáček by ale chtěl zůstat ve státní správě. Přihlásil se do výběrového řízení na tajemníka úřadu.

Kandidátku ODS povede do letošních voleb jeho jmenovec Jaroslav Hubáček.

Číslem jedna na kandidátní listině za ČSSD je dosavadní místostarostka Marie Semelová. „Naši kandidátku charakterizuje zkušenost, ochota naslouchat, jednat a diskutovat," okomentovala. ČSSD kampaň pro volby teprve připravuje.

V Luhačovicích postavilo svoji kandidátku také hnutí ANO 2011. Vede ji Radomil Kop. „Sázel jsem na mladé lidi, kteří jsou úspěšní, ale hlavně nespokojení s ekonomickou situací v naší zemi," nechal se slyšet.

„Neplánujeme nějakou divokou kampaň, kde budeme hanit práci nynějšího vedení radnice. Luhačovice jsou krásné město, kde se udělalo mnoho práce, ale mnoho práce nás ještě čeká," dodal.

Jednička kandidátky KDU-ČSL je bývalá místostarostka z let 1994 až 2000 Marcela Pazderová. „Vím, že slíbit lze cokoliv, ale splnit to bývá obtížné a je k tomu potřeba značná dilomacie a schopnost vyjednávání, což se mi většinou daří," prohlásila. „Naši práci podřídíme cíli 'spokojený občan a klidné a čisté město'," dodala.

Kandidátku postavila také strana KSČM, hnutí Nezávislí, sdružení TOP 09 a nezávislých kandidátů a rovněž Sdružení nezávislých kandidátů a Starostů a nezávislých. Vyjádření jejich lídrů se však prozatím získat nepodařilo.

Brumov-Bylnice

Vůbec nejtajemnějším městem, co se letošních komunálních voleb týče, je prozatím Brumov-Bylnice. Post starosty zde bude obhajovat Zdenek Blanař za KDU-ČSL. Ten je zároveň lídrem této kandidátky. Dle jeho slov však celou kampaň teprve připravují, a tak se prozatím vyjadřovat nechtěl. O nic sdílnější nebyl ani lídr kandidátky za ODS Václav Bližňák.

„Občané našeho města se ve správný čas dovědí, proč by nás měli volit a co pro město chceme udělat," reagoval stručně. Podobně zareagovala jednička kandidátky za ČSSD Milena Kovaříková.

„Zveřejnění priorit našeho volebního programu, volební kampaně i kandidátní listiny, ve které se pořadí kandidátů ještě může změnit, považuji v současné době za předčasné," sdělila. Kandidátku KSČM vede do voleb Evžen Krahula. Ani on se však prozatím k letošní kampani nevyjádřil.

Jediným trochu sdílnějším lídrem byla jednička na kandidátní listině hnutí Starostové a nezávislí Petr Kozel.

„Jako nezávislé sdružení odborníků z různých oblastí života máme víru v odborná, nikoli politická řešení, a proto chceme nabídnout voličům dnes již běžnou věc možnost aktivně spolurozhodovat o směřování města i o kvalitě provedení investičních akcí," sdělil.

„Hlavně by se mělo dosáhnout zlepšení v oblasti zaměstnanosti. Dále chceme řešit problematiku sociálního bydlení moderním a ekonomicky efektivním způsobem. Též chceme více využít potenciál, jež nabízí historie města a okolní přírody," dodal.

Z dalších subjektů, které v Brumově-Bylnici sestavily kandidátku, jsou hnutí Nezávislí a dvě samostatná sdružení nezávislých kandidátů.

POZNÁMKA ROMANA BUČKA

Komunální politika není jen samá špína

„Nechodím volit, stejně to nemá cenu," říkal mi před časem jeden z mých známých. Podle něj je politika jen samá špína, intriky a korupce. Myslím, že to poměrně věrně kopíruje náladu v naší společnosti. Není se čemu divit. Pravidelně jsme bombardováni zprávami o nejrůznějších skandálech a člověk má často pocit, že naši vrcholní představitelé jsou pouze dobře placenými herci, kteří mají národ udržet v iluzi rovných příležitostí a svobody. Právo bývá stále ohýbáno mocnými a bohatými tak, jak se to děje už celá staletí. I přes to všechno však věřím, že komunální politika ve vesnicích a malých městech je o něčem jiném. Naštěstí si všichni vidíme až do talíře, téměř denně se potkáváme a většině z nás není jedno, jak to tam, kde žijeme, vypadá. Možná i proto se komunální volby na rozdíl od těch ostatních stále pravidelně těší poměrně hojné účasti.

ROMAN BUČEK