„Vedly nás k tomu stesky řady kolegů především z menších obcí, kteří mají pocit, že zůstávají bez pomoci,“ vysvětloval starosta Vysokého Pole Josef Zicha. „Nechceme konkurovat dalším agenturám. Žadatelů o pomoc je tolik, že je nemohou všechny uspokojit,“ doplnil.

Ten je také předsedou politického hnutí Nezávislí starostové pro kraj (NSK), které za vznikem Starostovské rozvojové agentury Zlínska (SRAZ) stojí. Peníze na vytvoření obce získaly díky zvolení členky NSK Jany Juřenčákové senátorkou. Příspěvek od státu za získání mandátu činil devět tisíc korun. „Zeptali jsme se paní senátorky, zda mohou být peníze využity na vytvoření agentury, a ona souhlasila,“ upřesnil místopředseda NSK a starosta Suché Lozi na Uherskohradišťsku Petr Gazdík.

SRAZ bude obcím v kraji pomáhat především s rozsáhlou a složitou administrativou při tvoření projektu i jeho následném uskutečňování. „Už máme za sebou pár týdnů činnosti. Teď spolupracujeme na čtyřiadvaceti projektech obcí do pěti set obyvatel, jichž se aktuální programy financování z EU týkají,“ uvedl Gazdík.

Za odbornou pomoc platí vesnice poplatek, který se odvíjí od náročnosti zakázky. Podle NSK jde pouze o symbolickou částku, která má žadatele motivovat k užší spolupráci. Sídlo SRAZu se nachází ve Zlíně v budově bývalého svitovského areálu číslo 12.