Letos dotahují téměř do konce několikaletý projekt, ve kterém dosáhly opravy památníku Ploština, vytvoření značených turistických okruhů a vybudování Muzea lidových řemesel v Drnovicích či turistického dvora ve Vysokém Poli. A podle starostů v regionu to není zdaleka všechno.

„Možnosti pro turisty se neustále rozšiřují. Letos jsou už realitou vyjížďky s koňským povozem na zříceninu hradu Klášťov a na Ploštinu. Rozjíždějí se i půjčovny kol,“ uvedl starosta Drnovic Tomáš Zicha.

Doplnil, že tuto neděli se při příležitosti pietního aktu na Ploštině představí lidem nová expozice muzea vyprávějící o životě v pasekářské osadě. „Oproti minulým rokům je novinkou také občerstvení u Ploštiny,“ dodal starosta Drnovic.

Starosta sousedního Vysokého Pole Josef Zicha doplnil, že návštěvníci regionu nezažijí nudu. „Otevíráme brány turistům. K vypůjčení je osmdesát kol v osmi obcích, možnost půjčení hůlek na nordic walking i GPS,“ přiblížil Zicha. Lidé si také mohou poslechnout podrobné průvodce na MP3 či čerpat informace o okolí z televizních infoboxů.

Přímo ve Vysokém Poli jim slouží infodvůr a takzvané Envicentrum. „Už teď nám začala sezona. Jen tento měsíc máme nasmlouvaných na tři sta padesát dětí,“ podotkl Zicha s tím, že školáci v Envicentru třeba malují velikonoční vajíčka nebo pletou tatary.

Potkají se také s domácími zvířaty. V Envicentru jsou ustájení koně, kteří mohou vozit výletníky v až dvacetimístném potahu, jsou tam už i ovce. Kdo chce rozjímat, může se projít křížovou cestou vybudovanou díky sbírce místních obyvatel a vysvěcenou 10. dubna olomouckým biskupem Josefem Hrdličkou.

Do projektu je zapojeno osm blízkých vesnic na Zlínsku a Vsetínsku. Loučka, Újezd, Vysoké Pole, Drnovice, Vlachovice-Vrbětice, Vlachova Lhota, Prlov a Pozděchov. „Letos budou dvorečky se zvířátky jako prasátka, husy, kačeny ve všech těchto obcích,“ doplnil starosta Vysokého Pole.

Strávit den či dva v okolí Ploštiny si dokáže představit třeba Lenka Moklová z Brna. „Mám na Zlínsku hodně přátel, se kterými už jsem třeba šla pěšky z Luhačovic do Zlína. Okolí se mi líbí, takže během této nebo příští sezony se k Ploštině podíváme,“ uvedla. Vítá prý také možnost půjčení kola, protože na výlety jezdívá autobusem či vlakem.

Život pasekářů na Ploštině

Těžký životní úděl lidí, kteří osídlovali valašské paseky, přiblíží návštěvníkům nová výstava Muzea jihovýchodní Moravy na Ploštině. Stálou expozici o historii protifašistického odboje doplnila ve dvou menších místnostech výstava s názvem Pasekářská osada Ploština, jejíž autorkou je etnografka Muzea jihovýchodní Moravy Alena Prudká.

Tragický osud Ploštiny je známý – pár dnů před koncem druhé světové války, 19. dubna 1945, tamějších deset usedlostí vypálilo německé policejní komando SS spolu se speciální protipartyzánskou jednotkou Josef. V plamenech našlo smrt 24 lidí.

„Nová výstava, kterou návštěvníkům v objektu muzea nabízíme, se ale věnuje jinému tématu – obyčejnému životu, který vedli místní obyvatelé před touto smutnou událostí. Na dobových fotografiích představujeme místní osadu a snažíme se vysvětlit, jak těžko se lidem na tak odlehlých místech, jako je třeba Ploština, žilo. V mnoha ohledech musela být místní komunita velmi soběstačná,“ vysvětlila autorka výstavy Alena Prudká.

Návštěvníci také uvidí předměty, které tehdy tvořily základní vybavení pasekářských domácností – dřevěnou stolici na opracování dřeva, které se říkalo strýc, kolovrat, máselnici a formy na máslo, vařečníky, lžičníky, ale i školní pomůcky nebo krucifix.
POZVÁNKA
V neděli 17. dubna připomene 66. výročí vypálení Ploštiny pietní akt, jehož začátek je naplánován na 13 hodin. Zvána je široká veřejnost. Vzpomínkové akce se zúčastní řada hostů, například hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Pietní akt hudebně doprovodí armádní vojenská hudba z Olomouce a uniformovaný vojenský doprovod Armády ČR.