Přitom například výstavba jedné čističky odpadních vod přijde na více než 40 milionů korun. Představitelé obcí se proto prostřednictvím senátorky Jany Juřenčákové (NSK) obrátí na premiéra Mirka Topolánka s dotazy, proč je v systému tak málo peněz. Novináře o tom včera informovali představitelé politického hnutí Nezávislí starostové pro kraj (NSK).

Starosty zajímá, proč je systém čerpání peněz z evropských fondů tak složitý, kolik prostředků stojí administrativa projektů a různá školení, kolik prostředků je z fondů celkově vyčleněno pro menší města do 10 tisíc obyvatel a obce do 2 tisíc obyvatel, kolik kulturního dědictví lze podle představy premiéra uchránit ve Zlínském kraji za částku 12,5 milionu korun a proč nejsou operační programy připraveny k čerpání peněz, když se již mělo čerpat celý letošní rok.

tarostové se netají tím, že celou situací jsou velmi znepokojeni. Řada z nich si totiž v minulosti nechala vypracovat projekty na nejrůznější investiční akce, za které z rozpočtu obce zaplatili statisíce korun, teď jim ale připadá, že vše bylo zbytečné a peníze vyhodili do vzduchu. Obcí do 500 obyvatel je ve Zlínském kraji 106.

„Chtěli jsme zrekonstruovat společenský dům, kde finanční náklady dosahovaly kolem deseti milionů korun. Jenže na tyto projekty pro celý Zlínský kraj má ročně připadnout jen 10,5 milionu korun," řekla místostarostka obce Vlachova Lhota Lenka Častulíková. Situaci navíc podle nich komplikuje také avizované odstoupení ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka, ministerstvo je totiž koordinátorem pro čerpání těchto peněz z evropských fondů.

remiérovy odpovědi na všechny otázky starostové očekávají v zákonné lhůtě od odeslání dopisu, tedy do 30 dnů. Pokud se nedočkají nápravy, hodlají nosit sepsané projekty na vrátnici Úřadu vlády ČR. „Podávat je na příslušné úřady nemá smysl, když peníze nejsou," podotkl starosta obce Vysoké Pole Josef Zicha. Program rozvoje venkova má sloužit k podpoře, obnově a rozvoji vesnic, k ochraně kulturního dědictví venkova, dostupnosti vzdělávání a informací.

Přečtěte si také:

Starostové si pomáhají při čerpání dotací

Starostové ze Zlínského kraje založí sdružení na ochranu obcí