Starostům se nelíbí, že vesnice dostávají na jednoho obyvatele výrazně menší dotaci než velká města. Zatímco v Praze magistrát obdrží na jednoho občana asi 24 tisíc korun, třeba sucholozský obecní úřad dostane na osobu jen pět a půl tisíce. Starostové chtěli znát názor občanů, proto je oslovili v dobrovolném hlasování.

„Z pěti set devadesáti osmi voličů hlasovali čtyři sta dva. Z toho jeden hlas byl proti podání žaloby,“ shrnul starosta Vysokého Pole na Zlínsku Josef Zicha. „Ano“ převážilo i v Suché Lozi na Slovácku. „Sto padesát jedna voličů bylo pro, šest proti a dva lístky byly neplatné,“ sdělil starosta Suché Lozi Petr Gazdík. Potenciálních voličů zde bylo 820.

Podání stížnosti zastupitelé obou obcí včera schválili na společném zasedání v Suché Lozi. Listinu chtějí zaslat už pozítří. Svým rozhodnutím potěšili řadu lidí. „Vypadá to, jako bychom byli méněcenní. Na vesnici máme přece stejné potřeby jako ve městech,“ míní František Gregovský ze Suché Lozi. „Moc se tím nezabývám, ale jedno mi to není. Proto jsem hlasovala pro,“ sdělila zase Božena Baláčková z Vysokého Pole.

Rozhodnutí fandí i v jiných obcích. „Je to také můj názor, pod to bych se klidně podepsal,“ netajil se starosta Doubrav na Zlínsku Jiří Šulák. „Souhlasíme s takovým postojem,“ ujistil zase starosta Hostišové na Zlínsku Milan Šesták.

Naopak poslání stížnosti do Štrasburku neschvaluje starosta Tlumačova Jaroslav Ševela. „Jestli připustíme tuto formu protestu, můžeme zapomenout na parlamentní zastupitelskou demokracii. Je to čistě záležitost České republiky. Měla by se spíše vyvíjet aktivita na naše volené zástupce,“ poukázal Ševela.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob se domnívá, že žaloba u Evropského soudu pro lidská práva neuspěje. „Nechci předjímat rozhodování soudů. Nemyslím si však, že by uspěli. Neděje se totiž nic, co by bylo proti zákonům České republiky či mezinárodním dokumentům,“ komentoval Jakob.

Doplnil, že ministerstvo financí připravuje nový zákon o rozpočtovém určení daní, který je v současné době ve vnějším připomínkovém řízení. „Pevně věřím, že výsledný návrh zlepší postavení malých obcí,“ řekl mluvčí ministerstva Jakob.