Ceny nemovitostí na Zlínsku rostly od začátku 90. let. Koncem jara letošního roku přišla krátkodobá stagnace a v létě už se objevily první známky poklesu cen u starších bytů a rodinných domů. Podle majitele zlínské realitní a inženýrské kanceláře Redona Jana Barana se však ve skutečnosti pouze přibližují své reálné hodnotě.

„Tyto druhy nemovitostí byly nadhodnocené. Majitelé ceny často tlačili nahoru a trh je akceptoval,“ vysvětlil Baran.

Důvodů, proč tomu tak bylo, je podle něj několik. „Jsou jimi menší dostupnost finančních prostředků, větší nabídka nových bytů a fakt, že se uklidnila nervozita investorů z možného zavedení Eura,“ objasnil.

Dodal, že hrubým odhadem může dosáhnout pokles směrem k reálným cenám během několika měsíců 10 až 15 procent. Například starší byt o velikosti 3 1, který se prodával ještě vloni ve Zlíně za 1,8 milionů, je dnes nabízen o dvě stě tisíc méně.

Po dalším poklesu by tak mohl být k dostání za několik měsíců za necelého půldruhého milionu korun.

Cenově dostupnější jsou především podle majitelky zlínské realitní kanceláře Jitky Fučíkové byty v panelové zástavbě.

„Už nyní jdou rapidně dolů. Během týdne až čtrnácti dnů se u některých sníží cena až o padesát tisíc. To je ale samozřejmě spojeno i s tím, jak rychle potřebuje vlastník nemovitost prodat,“ objasnila Fučíková. Důvodem je podle ní také fakt, že v dnešní době převažuje spíše nabídka nad poptávkou.

S tím souhlasí i majitel realitní kanceláře Zvonek Miroslav Zvonek. „Lidé už zkrátka nejsou ochotni platit takové sumy za byt či dům, který neodpovídá jejich představám,“ dodal.

I podle odbornice z Ústavu financí a účetnictví zlínské univerzity Marie Pasekové ceny nemovitostí buď zůstanou stejné, nebo klesnou.

„Jsou už na své horní hranici. U domů a bytů se navíc postupně snižuje odpisová hodnota, jak stárnou. Pozemky jsou ale nevyzpytatelné, jelikož zůstávají stejné,“ vysvětlila Paseková.

Ona sama má prý nedávnou zkušenost s prodejem bytu, který našel nového majitele snad za půl roku. „Samozřejmě jsem jej prodala za daleko nižší cenu, než jsem uváděla původně,“ doplnila.

Novostavby příliš nezdraží

Majitel Zvonek ovšem tvrdí, že ne všechny byty zlevní.

„O žádané lokality, jako je Bartošova čtvrť ve Zlíně, je obrovský zájem. Tam určitě ceny dolů nepůjdou,“ poznamenal. Stejná situace může potom nastat podle Jana Barana z Redony i v lázeňském městě Luhačovice.

Za zmínku jistě stojí, že Zlín, je co se týče výše cen nemovitostí sedmým nejdražším městem v republice. Vzhledem k jeho geografické poloze jsou ceny poměrně vysoké.

„Hlavním důvodem je rapidní rozvoj zdejší univerzity. Studentů je čím dál tím více a zejména oni tvoří poptávku po nájmech, později i prodejích. To zvyšuje obecně jejich ceny směrem nahoru,“ objasnil Zvonek.

U novostaveb se očekává stagnace či maximální meziroční růst o 5 procent. Pozemky by také měly zůstat podle realitních kanceláří při nynějších cenách. Nyní jsou k dostání včetně inženýrských sítí ve Zlíně od 1400 do 1750 korun za metr čtvereční.

Čím dál potom od krajského města, tím levnější. Až o polovinu i více. Ceny u rodinných domů se pohybují přibližně od osmi set tisíc až do desíti, patnácti milionů. Záleží na velikosti, umístění, vybavení i dostupnosti.